ugur okullari - destop
Haber Detayı
07 Aralık 2019 - Cumartesi 16:58
 
Merkez Bankası personeline diyabet bilgisi…
İskenderun Gelişim Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akın Çam, Merkez Bankası İskenderun Şubesi Personeline yönelik diyabet hakkında bilgiler verdi.
Sağlık Haberi
Merkez Bankası personeline diyabet bilgisi…

Dünya genelinde diyabetin görülme sıklığının giderek arttığına ve erken yaşlarda görülmeye başladığına dikkat çeken Doç. Dr. Akın Çam, “Yüksek kan şekeri, diyabet hastalığının kontrolsüz olduğu durumlarda birçok ciddi hasara yol açar. Zaman içinde özellikle, kalp, kan damarları, sinir sistemi, böbrek, göz, gibi organ ve sistemler etkilenir” dedi.

Doç. Dr. Akın Çam, diyabetli hastalarda; aşırı susama, sık idrara çıkma, yorgunluk, kilo kaybı, iştah artışı, bulanık görme, tekrarlayan enfeksiyonlar, ayaklarda-ellerde uyuşma, yaraların geç iyileşmesi görüldüğünü söyledi.

Diyabetten korunmak için ise düzenli egzersiz yapmayı öneren Doç. Dr. Akın Çam, “Kilo almaktan kaçının, sigara ve alkol kullanmayın, rafine edilmemiş gıdaları tüketin, fastfood ürünlerden kaçının, asitli içeceklerden ve aromalı meyve sularından kaçının, glisemik indeksi yüksek gıdalardan kaçının, tatlandırıcı kullanmayın” diye konuştu.  

Doç. Dr. Akın Çam, sunumun ardından Merkez Bankası personellerinden oluşan katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Merkez, Bankası, personeline, diyabet, bilgisi…,
Yorumlar
Haber Yazılımı