SKODA


kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
15 Ekim 2020 - Perşembe 18:10
 
“Meme kanserinde ölüm oranı yüksek ülkeyiz!”
İskenderun Belediye Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ayşe Neslin Oğuzhan Akkoca yapılan istatistiklerde meme kanserini çok geç dönemde teşhis edildiği için ölüm oranlarının diğer ülkelere kıyasla Türkiye'de daha yüksek olduğunu söyledi.
Sağlık Haberi
 “Meme kanserinde ölüm oranı yüksek ülkeyiz!”

İskenderun Belediyesi ile Rotary Kulübü tarafından havuzlu çarşı Şehit Pamir Caddesi girişinde ‘meme kanseri’ farkındalık etkinliği gerçekleştirildi.

 

Belediye Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ayşe Neslin Oğuzhan Akkoca, İskenderun Rotary Kulübü Dönem Başkanı Şebnem Çarpar, üyelerinin de katıldığı ortak etkinlikte vatandaşlara bilgi broşürleri, maske ve tişört dağıtımı yapıldı.

Bugün meme kanseri farkındalık günü olduğunu belirten Belediye Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ayşe Neslin Oğuzhan Akkoca, “İskenderun Belediyesi ile Rotary kulübüyle farkındalık yaratması için ortaklaşa bir etkinlik hazırladık. Etkinliğimizde, meme kanseriyle ilgili bilgilendirme broşürleri, pembe maske, broşumsumuz var, halkımıza dağıtarak farkındalık oluşturacağız” dedi.

Türkiye’de kadınlarda en çok görülen kanser türü olduğunu ifade eden Doç. Dr. Akkoca “Erkeklerde de birinci sırayı Akciğer kanseri yer alıyor. Meme kanseri sinsi ilerleyen bir hastalık olduğu için, erken teşhis çok önemli. Erken teşhis için sağlık bakanlığımızın ve dünya sağlık örgütünün belirlediği bir tarama programı var, bu tarama programına uymamız gerekiyor. 20-40 arası tüm kadınların her ay kendi kendine elleme, meme muayenesi yapmasını öneriyoruz. 40-69 yaş arası tüm kadınların her iki yılda bir momografi çektirmesini öneriyorum. Bunları yaptırmamız çok önemli” diye konuştu.

ÖLÜM ORANI YÜKSEK ÜLKEYİZ

Yapılan istatistiklerde meme kanserini çok geç dönemde teşhis edildiği için ölüm oranları diğer ülkelere kıyasla daha yüksek olduğunun altını çizen Doç. Dr. Akkoca erken teşhisi sağlamak için, kadınlara taramayı, kendi kendinize meme muayenesi yapmayı önerdi.   

Kaynak: Editör:
Etiketler: , “Meme, kanserinde, ölüm, oranı, yüksek, ülkeyiz!”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı