Haber Detayı
29 Aralık 2020 - Salı 08:32
 
MEB Bu Yanlıştan Dönmelidir
Eğitimsen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, derse erişim koşulları olmayan öğrenciye not vermek değerlendirme değil cezalandırmak oluğunu söyledi.
Eğitim Haberi
MEB Bu Yanlıştan Dönmelidir

Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzaktan eğitimin ardından sınavların yüz yüze yapılması kararını almasının ardından iptali üzerine Eğitimsen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal açıklama yaptı.

Ünsal,” Söz konusu erteleme kararıyla birlikte ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin karne notlarının ders etkinliklerine katılım puanı ile belirleneceği, ortaöğretim kurumlarında ise sınavların eğitim öğretim yılının ikinci dönemine erteleneceği de ifade edilmişti.

Belirtmek isteriz ki pandemi döneminde ekonomik ve sosyal koşulları nedeniyle internete, bilgisayara ya da EBA’ya erişemeyen çok sayıda ilkokul ve ortaokul öğrencisi bulunmaktadır. Bu gerçeğin yok sayılarak öğrencilere not verilmek istenmesi, var olan eşitsizlikleri ve mağduriyetleri yok saymakla kalmayacak, aksine derinleştirecektir.

Kaldı ki eğitime erişim açısından dezavantajlı durumda olan öğrencilerin yaşadıkları sorunları her defasında dile getirmemize rağmen sorunların çözümü noktasında gerekli adımlar atılmamış ve bu  da öğrenciler için de ciddi eşitsizliklere ve mağduriyetlere neden olmuştur. Bu öğrencilere not verilecek olmasının bilimsel ve pedagojik bir yanı bulunmamaktadır.”

Pandemi koşulları hafiflemeden, yüz yüze eğitim için gerekli önlemler alınmadan değerlendirme uygulamaları sorunları derinleştireceğine dikkat çeken Başkan Ünsal açıklamasına şöyle devam etti:

“ Bu nedenle, Eğitim Sen olarak MEB’e çağrımız açık ve nettir. Öğrencilerimiz, notlardan ibaret değildir. Pandemi sürecindeki artışlar ve sorunlar ortadayken, öğrencilere katılamadıkları dersler üzerinden not verilmesi doğru değildir. Salgın gerilediğinde okullarda yüz yüze telafi eğitimlerinin ardından öğrenciler ölçme ve değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. Böylesi bir süreçte bile bile not vermek, değerlendirme değil cezalandırmadır. Bu karardan ivedilikle vazgeçilmelidir.

Eğitimsen İskenderun Şubesi olarak tüm eğitim emekçilerinin, öğrencilerimizin, halkımızın yeni yılını kutluyor,2021’in tüm Dünyada salgının son bulduğu, açlığın, yoksulluğun olmadığı, sağlıklı, huzurlu, mutlu ve barış içerisinde bir yıl olmasını diliyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: MEB, Bu, Yanlıştan, Dönmelidir,
Yorumlar
Haber Yazılımı