Haber Detayı
09 Haziran 2020 - Salı 18:22
 
“Maske kullanmaya devam edin!”
Palmiye Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Vicdan Köksaldı Motor, normalleşme sürecinde de enfeksiyona karşı koruyucu tedbirlerin hayati önemine dikkat çekti.
Sağlık Haberi
 “Maske kullanmaya devam edin!”

“VİRÜSLE KARŞILAŞMA RİSKİ ARTTI”

Coronavirüs önlemleri kapsamında kapatılan birçok işletmelerin, kontrollü bir şekilde tekrar açılmasının ardından açıklamada bulunan Uzmanı Doç. Dr. Vicdan Köksaldı Motor coronavirüs salgınına karşı tedbirleri elden bırakmamak gerektiği ile ilgili vatandaşlara uyarıda bulundu.

Doç. Dr. Vicdan Köksaldı Motor, Türkiye’de COVİD 19’lu olgu sayısı her geçen gün biraz daha azaldığını işaret ederek “Bu durum sevindirici olmakla birlikte, bizde rahatlığa ve rehavete neden olmamalı. Çünkü salgın devam ediyor ve her gün bine yakın yeni olgu tespit ediliyor. Aktif çalışma hayatının tekrar başlaması; kafe, restoran ve dükkânların açılması; trafiğin yoğunlaşarak toplu taşıma araçlarına talebin artması gibi pek çok durum, virüsle karşılaşma riskimizi arttırmaktadır. Bir taraftan çalışma hayatımıza devam ederken, diğer bir taraftan da salgından korunmalıyız” diye konuştu.  

“EVDE KALMAYA DEVAM EDİN”

Salgından korunmak için kurallara uymak gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Vicdan Köksaldı Motor, “Mecbur kalmadıkça kalabalık ortamlara girmemek, mümkünse evde kalmak en garanti korunma yoludur. Dışarı çıkmak zorunda kalanlar ise fiziksel mesafeye mutlaka dikkat etmeli. Kalabalık ortamlarda bile hiç kimseye bir metreden fazla yaklaşılmamalıdır” dedi.

Başka insanlarla bir aradayken veya market, dükkân gibi kapalı ortamlarda mutlaka maske takılmasının öneminin altını çizen Doç. Dr. Vicdan Köksaldı Motor, “Maske ağız ve burnu tam kapatacak şekilde doğru takılmalıdır. Takıldıktan sonra maskeye elle dokunulmamalı, çene ve boyuna indirilmemelidir. Maskeyi doğru takarsak, maske bizi koruyacaktı. Yoksa kendi kendimizi enfekte edebiliriz. Salgından korunmada bir diğer önemli yol ise el temizliğidir. Yemekten önce, işyerinden ayrılmadan önce, kirli olduğu düşünülen yüzeylerle her temastan sonra mutlaka el temizliği uygulanmalıdır. Bu amaçla eldiven takılmamalıdır. Çünkü eldiven virüsün dış ortamda yüzeyden yüzeye yayılmasını sağlayarak bulaş riskini arttırır. Salgından korunmak, dolayısıyla ailemizi ve sevdiklerimizi de korumak için bu korunma yollarının hepsine aynı titizlikle dikkat etmemiz gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , “Maske, kullanmaya, devam, edin!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı