ugur okullari - destop
Haber Detayı
03 Eylül 2020 - Perşembe 13:01
 
“Maden arama ihaleleri iptal edilmeli”
Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun Belediye Meclis Üyesi Bülent Kırmızıoğlu Belen ve Arsuz’da doğayı tahrip edecek olan maden arama izinlerinin neden iptal edilmesi gerektiğini anlattı.
Siyaset Haberi
 “Maden arama ihaleleri iptal edilmeli”

İskenderun Belediye Meclis oturumunda Hassa, İslahiye, Dörtyol, Belen, Arsuz’da planlanan madem arama ile ilgili ihale ilanları üzerine konuşmalar yapıldı. Konuyu, mecliste gündeme getiren CHP Belediye Meclis Üyesi Bülent Kırmızıoğlu Bu ilanda ülkenin 68 ilinde toplam 766 maden arama ve işletme sahası ihaleye çıkarıldığına işaret etti.

Bu ihalelerin 28 Ağustos’ta başlayıp 28 Eylül‘de sona ereceğini hatırlatan CHP’li Kırmızıoğlu “Toplam 893 bin hektarlık (Ülke yüzölçümünün 1,14’ü) bir alanı kapsayan bu ihalenin çoğunluğu altın, gümüş, platin, bakır, kurşun, çinko, demir gibi madenlerin bulunduğu IV. Grupta yer alıyor. Bu ihaleyle 559’una arama, 134’üne işletme olmak üzere 693 maden arama ve işletme ruhsatı verilecek” dedi.

7 Eylül 2020’de ihalesi yapılacak olan bu yerlerin 9’unun Hatay sınırları içinde Hassa, İslahiye, Dörtyol, Belen, Maraşboğazı, Şenbük, Müftüler, Tülek ve Tatarlı’da olduğunu da aktaran CHP’li Kırmızoğlu “Tüm bu yerler Devlet tarafından değil, ihaleyi kazanacak şirketler tarafından işletilecektir. Müdürlüğün ihaleye açtığı bu sahalarda hangi madenlerin aranacağı ya da işletileceği de belirsizdir. Yine bu sahaların mera mı, orman mı, tarım alanı mı, su havzası mı yoksa doğal ya da arkeolojik sit alanları mı olduğu hakkında hiç bir bilgi bulunmamaktadır. Bahsi geçen maden arama faaliyetlerinin pek de masum olmadığı, çalışma sahalarının oluşturulması için yok edilecek ormanlara ve sondajlarda kullanılacak doğa için tehlikeli kimyasallara bakılarak anlaşılabilir” diye konuştu.

CHP’li Kırmızıoğlu, mera ve orman ekosistemlerinin paramparça edilmesinin; orada yaşayan yaban hayatını yerinden etmek, bitki ve ağaçların gelişimini olumsuz etkilemek, alanları erozyon ve toprak kaymasına açık hale getireceğini söyledi.

Kırmızıoğlu, Ülkedeki tarım ve hayvansal ürünlerin üretiminde yaşanan yetersizliklerin farkına varıldığı ve bu ürünlerin çoğunun yurt dışından ithal edilmek zorunda kalındığı bu günlerde, mera ve tarım alanlarının madenlerle paramparça edilip, yok edilmesinin ülkenin gıda güvenliğini de tehdit edeceğine vurgu yaptı.

Afrika kıtasının doğal yer altı zenginliği bakımından en zengin kıtalardan biri olmasına rağmen, bu zenginliğin uluslararası şirketler tarafından sömürülmesinin, Afrika insanını dünyanın en fakiri haline getirdiğini de unutmamak gerektiğine de değinen Kırmızıoğlu “Bu arada, “4734 sayılı Kamu İhale Kanunu”nun son 16 yıllık dönemde, yani 187 ayda 186 kez değiştirilmiş olduğunu da hatırlatmak isterim. Bu tür ihalelerin son yıllarda hızla artması ve ülkenin her tarafının birer maden ocağına dönüşüyor olmasını sorgulamak gerekmektedir. 2004 yılında yürürlüğe giren 5177 sayılı yasayla büyük ölçüde değişikliğe uğrayan Maden Yasası, ülkedeki bütün yeraltı kaynaklarının şirketlerin hizmetine sunulmasını sağlamış ve bu süreçte şirketlerin önüne çıkan tüm engeller, iktidarın anayasaya aykırı şekilde değiştirdiği yönetmelik ve genelgelerle tek tek aşılmıştır” şeklinde konuştu.

Çanakkale Kaz Dağları ve Kirazlı’da, Artvin Cerattepe’de, Ordu Fatsa’da, Bursa Kirazlıyayla’da ve daha birçok ilde benzer projelere karşı sürdürülen mücadeleler sık sık gündeme geldiğini de belirten Kırmızoğlu şöyle devam etti: “Ne yazık ki bu tür tepkilerin bir çoğu, projenin son aşamasına gelindiği için projenin iptalini sağlayamamaktadır. Bu nedenle müdahale ve itirazların erken olmasında hatırı sayılır derecede yarar var!
Madenleri yer altı zenginliğimiz olarak düşünebilirsiniz. Ancak bu zenginlik yalnızca şirketlerin kasalarına yansıyor. Özellikle altın ve gümüş şirketleri beyan ettikleri miktarların belirli bir bölümünü devletimize veriyorlar. Ancak kendilerinin ettiği beyana göre (!)
İşin istihdam boyutu düşünülürse, Soma’da ve diğer örneklerde de sıkça görüldüğü gibi çoğu sosyal güvencesiz ve asgari ücretle çalıştırılan işçilerin yerini bazen de daha ucuz iş gücü sağlamak amacıyla Çin’den getirilen veya kayıt dışı çalıştırılan Suriyeliler alabiliyor. Diğer bir deyişle ne yazık ki projenin yöre insanına herhangi bir katkısı yine olmuyor.
Bütün bu nedenlere dayanarak ülkemizi yönetmeye talip olmuş tüm siyasi partileri, yerel yönetimleri, sivil toplum örgütlerini, tüm akademisyenleri, meslek odalarını, ticaret ve sanayi odalarını, sendikaları, vakıf ve dernekleri, çevre platformlarını, mahalle muhtarlarımızı mücadelemize destek vermeye ve doğa ile barışık bir yaşamın inşası için çaba göstermeye davet ediyorum.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: , “Maden, arama, ihaleleri, iptal, edilmeli”,
Yorumlar
Haber Yazılımı