ugur okullari - destop
Haber Detayı
24 Ağustos 2020 - Pazartesi 13:34
 
Lojistik sektörüne Limakport İskenderun desteği
LimakPort İskenderun, köklü bir lojistik geçmişi olan Körfezde bu sektörün ana omurgasını oluşturan yerel gemi acentelerinin konteyner lojistiği işinde yer almaları için destek vereceğini açıkladı.
Ekonomi Haberi
Lojistik sektörüne Limakport İskenderun desteği

LimakPort İskenderun Genel Md. Yrd. Mehmet Ünlü, 2012 yılında özelleşen İskenderun Limanına yapılan kapsamlı yatırımlara işaret ederek “Son yıllarda İskenderun Körfezine yapılan diğer iskele yatırımları sonucu bölgemizde lojistik sektörü her geçen gün gelişiyor” dedi.

1996-2010 yılları arasında, Avrupa Birliği ve Akdeniz ülkelerinde konteyner taşımacılığının ön plana çıkması ile bölgede de denizyolu taşımacılığı konteynerize olmaya başladığını kaydeden Ünlü “10 yıl öncesine kadar İskenderun Körfezinde konteyner gemilerini elleçleyecek altyapı bulunmaz iken bugün LimakPort İskenderun ve Assan iskelesinde toplam 1.300.000 Teu/yıl Konteyner elleçlemesine imkân veren altyapılar oluşturuldu. Mersin ve İskenderun Körfezinde yıllık toplam elleçlenen 2.400.000- Teu/yıl konteyner hacminin 700.000 Teu/yıl, yani tüm doğu Akdeniz bölgesinin yaklaşık 30 hacmi İskenderun Körfezine dönmüştür” diye konuştu.

Ayrıca daha önce dökme gemi ile ithalat ve ihracat yapan bölge sanayicilerinin bugün bir kısım ihracat ve ithalatlarını konteyner ile yaparak daha geniş pazarlara ulaştığını belirten Mehmet Ünlü “İskenderun körfezinin bu pazardan alacağı pay giderek artacağı ön görülüyor. Köklü bir lojistik geçmişi olan İskenderun Körfezinde bu sektörün ana omurgasını oluşturan Gemi Acentelerin Konteyner lojistiği işine girmeleri bölgenin ekonomik ve istihdam açısından kalkınmasında önemli bir etken olacaktır ve gelişime hız katacaktır. Bu alandaki açığı kapatmak ve İskenderun körfezindeki lojistik eko sistemi geliştirme çalışmaları yapan LimakPort İskenderun, yerel gemi Acentelerinin İskenderun Körfezinde gelişmekte olan konteyner trafiğinden pay almalarını sağlamak ve geçiş sürecinde bu alana girmek isteyen gemi acentelerini destekleyerek katkı sunmayı hedefliyor” şeklinde konuştu.

LimakPort İskenderun Genel Md. Yrd. Mehmet Ünlü, İSTE Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Esmer’in moderatörlüğü ve sunumuyla, LimakPort İskenderun Limanı’nın girişimleri, DENİZ Ticaret Odası İskenderun şubesi ve İskenderun Deniz Nakliyecileri Derneği’nin katkıları ile düzenlenecek bir panelde konteyner lojistiği alanına girmek isteyen gemi acenteleri ile bir araya geleceklerini bildirdi.

Ünlü, yapılacak bu ve benzeri çalışmaların Liman Kenti olan İskenderun’da 1970-80 li yıllarda yaşanan ekonomik ve lojistik canlılığın tekrar yakalanmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Lojistik, sektörüne, Limakport, İskenderun, desteği,
Yorumlar
Haber Yazılımı