Haber Detayı
21 Ağustos 2019 - Çarşamba 11:45
 
Lisesinin asırlık binası kurtarılmayı bekliyor!
Askeri amaçlı kullanan ve Fransız mimarisinin kalan örneklerinden biri olan, İskenderun Lisesinin asırlık tarihi binası, kullanıma kapatılmış bir şekilde yılların acımasızlığına direnirken, dökülen yapı kurtarılmayı bekliyor.
Eğitim Haberi
Lisesinin asırlık binası kurtarılmayı bekliyor!

İskenderun’da 1901’de inşa edilen yapıda, Fransızların işgaliyle askeri amaçlı düzenleme yapıldı, daha sonra manastıra dönüştürdü. 1930’lara kadar eğitim verildi ancak Türk çocukları burada eğitime alındı. Ancak 1930’lu yıllarda Ortaokula dönüştürülünce Türk çocukları da eğitim görmeye başlayan binada yaklaşık 25 yıl sonra, 15 Mayıs 1955’te burada Lise kısmının da açılmasıyla, ortaokul ve lise eğitimi birlikte verildi. 11 yıl sonra ise burası ortaokul kısmı kaldırılarak sadece Lise eğitimi verilen bir okula dönüştü. Yapılan eklentilerle klasik Fransız mimarisinin hakim olduğu bina 1966’dan günümüzde 2012 yılına kadar İskenderun Lisesi olarak eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürdü.

 İskenderun’un hatta Türkiye’nin köklü eğitim kurumlarından biri olarak tarihe derin bir iz bırakan, kentte yaşayan ve lise mezunu 5 kişiden dördü bu binada okudu, çok güzel anılarla ayrıldı. Zamana direnemeyen yapıda dökülmeler oluşması, ihtiyaca cevap vermediği için yeni binaların da yapılmasıyla tescilli bina kaderine terk edildi. 2013 yılında eğitim-öğretime kapatılan bina tamamen insandan tecrit edildi, etrafı da kapatıldı. Restorasyon ile ilgili birçok çalışma yapıldı, ancak ödeneksizlik bu yapıyı kaderiyle baş başa bıraktı, her geçen gün dökülmeye devam ediyor.

Şehit Pamir Caddesi üzerinde tüm ihtişamıyla duran Fransız mimarisinin ender kalıntılarından olan tarihi binanın duvarlarından, çatısına, çürüyen ahşap akşamlardan, kiremit ve moloz taşlarına kadar zaman zaman kaldırıma parçalar düşmesi ise geçenler için risk taşıdığı ifade ediliyor.

O tarihi yapının yeniden ayağa kaldırılmasını bekleyen vatandaşlar, yapılacak restorasyonla eğitim verilmese bile, eğitim verdiği dönemlerdeki sağlam haline dönüştürülerek, tarihi dokusuyla yenilenip bir ‘kent eğitim müzesi’ olarak hizmet vermesini istiyor.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Lisesinin, asırlık, binası, kurtarılmayı, bekliyor!,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı