kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
12 Mayıs 2022 - Perşembe 18:06
 
Laparoskopik Minimal İnvaziv Cerrahi Nedir?
İskenderun Palmiye Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yılmaz Şahutoğlu, özellikle; safra kesesi, kasık fıtıkları ve apandisit ameliyatlarında uyguladıkları laparoskopik minimal invaziv cerrahinin sağladığı kolaylıkları açıkladı.
Sağlık Haberi
Laparoskopik Minimal İnvaziv Cerrahi Nedir?

Gelişen teknolojiyle birlikte, birçok karın içi ameliyatı kapalı yöntemle gerçekleştirdiklerini ifade eden Op. Dr. Şahutoğlu,Minimal invaziv cerrahinin avantajlarına işaret ederek “Minimal invaziv cerrahi, laparoskopik yani kapalı yöntem kullanılarak, küçük kesilerle yapılan ameliyattır. Minimal invaziv cerrahide amaç, küçük kesilerle dokulara zarar vermeden, problemin olduğu bölgede tedaviyi gerçekleştirmektir. Minimal invaziv cerrahiyle yapılan ameliyatlar açık cerrahiyle karşılaştırıldığında özellikle ameliyat sonrasında hastaya daha hızlı ve konforlu bir iyileşme süreci kazandırmaktadır. Laparoskopik ameliyatlar sonrası hastanede kalış süresi daha kısadır” diye konuştu. 

Minimal invaziv cerrahi hangi hastalıklara uygulanır?

Laparoskopik ameliyatların neredeyse tüm karın içi rahatsızlıklarda kullanabildiklerini ifade eden Op. Dr. Yılmaz Şahutoğlu, “Özellikle; fıtık ameliyatı, safra kesesi taşları, apandisit ameliyatlarında daha az ağrı daha çabuk iyileşme ve işe erken dönüş, daha estetik sonuçlar elde ediyoruz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Laparoskopik, Minimal, İnvaziv, Cerrahi, Nedir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı