ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
17 Kasım 2020 - Salı 08:28
 
Kutsal Havariler Kilisesi İlçeye Değer Katacak
Hatay’ın Arsuz ilçesinde yürütülen Kutsal Havariler Kilisesi kazı çalışmaları bu yılki bölümü tamamlandı.
Kültür Haberi
Kutsal Havariler Kilisesi İlçeye Değer Katacak

Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arpaçiftlik Mahallesi’nde bulunan Kutsal Havariler Kilisesi’ nde bu yıl düzenlenen kazı çalışmalarının büyük ölçüde tamamlandığını ve sonlandırıldığını söyledi.

 Çalışmaların sonunda kazı ekibini yerinde ziyaret eden ve çalışmalar hakkında bilgi alan Kaymakamımız Musa sarı, ilçe sınırlarında çok sayıda kültürel mirasın bulunduğunu, bunların gün yüzüne çıkarılması için imkanlar ölçüsünde çeşitli çalışmaların yapıldığını söyledi.

Kaymakam Sarı , “ Kutsal Havariler Kilisesinin yaklaşık 6. yüzyılda yapılıp 12. yüzyıla kadar hizmet verdiği, Genç Roma olarak bilinen Bizans Dönemine ait olduğu belirtiliyor. İçerisinde bulunan çeşitli mozaik figürlerin, mezar ve şapel gibi çeşitli yapı ve kalıntılarla önümüzdeki yıllarda altyapı imkanları sağlandıktan sonra açık hava müzesine dönüştürülmesi planlanmakta. Arsuz ilçemizin cazibesini bir kat daha arttıracaktır.”

Ziyarette ayrıca Arsuz Belediye Başkanı Doktor Asaf Güven, Hatay Müze Müdürü ve kazı başkanı   Ayşe Ersoy ve kazı koordinatörü Ömer Çelik ile, mimarlar ve teknik personeller ile kazıda görev alanlardan oluşan bir heyet ve arazi sahipleri bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kutsal, Havariler, Kilisesi, İlçeye, Değer, Katacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı