kehribar - logo yanı
Haber Detayı
30 Eylül 2020 - Çarşamba 12:42
 
Kuşlar 50 yıl sonra yuvasına döndü...
Milletvekili Hüseyin Yayman, Amik Gölünün plansız kurutulmasıyla bitki örtüsü ve hayvan türleri açısından yaşayan değişimin Reyhanlı barajı ile bölgeyi 50 yıl öncesine, geri normale dönüştürdüğünü söyledi.
Yaşam Haberi
Kuşlar 50 yıl sonra yuvasına döndü...

Hatay Milletvekili Hüseyin yayman, Türkiye’nin en uzun gövdeli Reyhanlı Barajının su tutmasıyla Amik gölünün göl çanağı da 50 yıl sonra yeniden oluştuğunu belirterek “9 ay gibi kısa sürede bölgeye yeniden kuşlar yuvalarına döndü. Doğanın ekonojik dengesinin en önemli göstergesi kuş çeşitliliğiyle kendini göstermeye başladı. Reyhanlı gölü çevresini kısa sürede yaşam alanına çeviren kuş türlerini yakından görmek artık mümkün” dedi.    

 

TÜRKİYE’NİN YENİ KUŞ CENNETİ

Reyhanlı Barajı kısa süre içinde göçmen kuşlar için ideal bir dinlenme, beslenme ve üreme alanı olduğunun altını çizen Milletvekili Yayman “Göç yolları üzerinde bulunan Hatay göçmen kuşlar için ideal bir sulak alan haline dönüştü. Kuş gözlemcilerine göre Hatay, Türkiye’nin ve dünyanın sayılı kuş göç rotası üzerinde olması, her yıl bahar ve sonbahar aylarında sürüler halinde göçmen kuşları gözlemlemek isteyenlerin de çekim merkezi. Hatay, aynı zamanda Reyhanlı gölü, göçmen kuşların gökyüzündeki dansı eşsiz manzaralar oluşturması ise meraklılarına doyumsuz bir görsellik sunuyor” diye konuştu.

 

Hatay'ın Amanos Dağları, Amik Ovası ve su tutmaya başlayan Reyhanlı barajı her yıl çok sayıda göçmen kuşa ev sahipliği yapıyor. İlkbaharda Afrika'dan gelen, kışı Afrika'da geçiren kuşlar ile üremek ve beslenmek amacıyla yazın kuzeye göç eden kuşların göç sırasında Hatay semalarından geçiş yapıyor. Hatay, göçmen kuşlar için dünyanın en önemli 3 kuş rotası üzerinde bulunuyor.

 

129 KUŞ TÜRÜ TESPİT EDİLDİ

Başta doğaseverler ve Hatay Tabiatını Koruma Derneği tarafından yapılan gözlemlerde 129 farklı kuş türü gözlendiğini kaydeden Milletvekili Yayman Sayının kısa sürede bu rakamlara ulaşmasının doğaseverlerde büyük bir umut doğmasına neden olduğunu, önümüzdeki dönemde bu sayının daha da artacağı söylendiğine işaret etti.

 

KUŞ GÖZLEMCİLERİNİ BEKLİYORUZ

Reyhanlı Baraj Gölünün önümüzdeki dönemde Türkiye’nin en önemli kuş cennetlerinden olacağına da vurgu yapan Milletvekili Yayman şunları kaydetti: “Özellikle kuş gözlemcileri için foto safari sevenler için mükemmel bir destinasyon olacak. Dünyanın sayılı göç yolları üzerinde bulunan Hatay’ımız yeni barajların su tutmasıyla göçmen kuşlar için ideal bir havza haline gelecek.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kuşlar, 50, yıl, sonra, yuvasına, döndü...,
Yorumlar
Haber Yazılımı