kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
17 Temmuz 2021 - Cumartesi 18:03
 
Kurban Bayramında Kronik hastalar dikkat!
Beslenme ve Diyet Uzmanı Ecem Boran Kın, etlerin doğru bir şekilde kesiminin, saklanmasının ve pişirilmesinin; hem gıda güvenliği, hem de lezzetini korumak için büyük önem taşıdığını ifade etti.
Sağlık Haberi
Kurban Bayramında Kronik hastalar dikkat!

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, İskenderun Palmiye Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ecem Boran Kın kurban etinin saklanmasından tüketilmesine kadar dikkat edilmesi gereken konularda bilgilendirme yaptı.

KURBAN ETİ NASIL SAKLANMALIDIR?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ecem Boran Kın, etlerin kolay bozulabilen ve bu bozulma sonucunda sağlık üzerinde sorun yaratacak küfün, toksin gibi maddelerin gelişmesine sebep olabilecek besinler olduğunu belirterek “Bunu önlemek ve etin maksimum lezzetini korumak için etlerin doğru depolanmasına dikkat edelim. Öncelikle parçalar haline getirilen kurban etleri güneş görmeyen serin bir ortamda, 3-4 saatlik bir süre zarfında bekletilerek, oluşacak ölüm katılığı önlenmelidir. Sonrasında etin olgunlaşması için 1 gün buzdolabında tutulabilir. Kurban etinin buzdolabında dayanma süresi ortalama 2-3 gündür. Kıyma haline getirilen etler için ise 1-2 gündür. Etlerin uzun süre muhafaza edilebilmesi için buzlukta -18 derecede dondurulmuş olarak saklanması gerekir. Etler bütün olarak değil kullanılacak miktarlarda küçük parçalara bölünüp, buzdolabı poşetlerinde, derin dondurucularda maksimum 4-6 ay saklanabilir. Tekrar pişirmek istediğimizde buzdolabında 6-8 saat bekleterek çözdürmeniz gerekir. Sıcak suyun altında ve oda ısısında bekletme gibi uygulamaların bakteriyel açıdan büyük bir risk oluşturacağı unutulmamalıdır” diye konuştu.

ET NASIL PİŞİRİLMELİDİR?

Pişirme yöntemine de işaret eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Ecem Boran Kın, “Etin tüketim kalitesini etkileyen en büyük etmenlerden biridir.  Eti en sağlıklı pişirme yöntemi ilave yağ kullanmadan haşlama, buğulama gibi yöntemlerle kısık ateşte uzun sürede pişirmedir. Kızartma ve mangal gibi pişirme yöntemleri yüksek miktarda besin ögesi kaybına neden olduğu için sağlık açısında çok önermemekteyim. Ancak mangal tüketmek isteyen bireyler mangal ateşi ve etler arasında 15-20 cm lik bir mesafe bırakmalıdır” dedi.

ETİ BOL SEBZE İLE TÜKETİN

Kurban bayramı et tüketiminin çok sık olduğu günler olduğuna değinen Ecem Boran Kın “Bu nedenle sebze tüketiminin de ihmal edilmemesi için et yemeklerimizin yanına domates, salatalık ve bol yeşilliklerden oluşan bir salata ilave etmekte fayda var. Bunu yanında etleri içerisine bol sebze ilavesi ile sote şeklinde pişirseniz daha kolay porsiyon kontrolü sağlamış olursunuz” şeklinde konuştu.

KRONİK HASTALIĞI

OLANLAR DİKKAT!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ecem Boran Kın kronik hastalığı olanları da uyararak şunları söyledi: “Özellikle kolesterol, kalp-damar, diyabet ve hipertansiyon gibi kronik hastalığı olanlar için porsiyon kontrolü yapmak çok önemlidir. Kavurma gibi doymuş yağ içeriği yüksek olan besinler kan yağlarının artışına neden olacağı için porsiyon kontrolü ve tüketim sıklığına dikkat edilmelidir. Hipertansiyon hastaları çay, kahve ve soda gibi içecekleri kontrollü tüketmelidir. Diyabet hastaları için riskli besinler ise bayramlarda ikram edilen tatlılar. Seçimlerini şerbetli tatlılardan değil de sütlü tatlılardan yana kullanmaları daha sağlıklı bir bayram geçirmeleri için faydalı olacaktır.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kurban, Bayramında, Kronik, hastalar, dikkat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı