SKODA


kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
09 Ekim 2020 - Cuma 09:33
 
Kültür-Sanat Merkezi Olarak Hizmet Verecek
Hatay Valisi Rahmi Doğan eşi Gülden Gülizar Doğan ile birlikte Kültür-Sanat Merkezi olarak hizmet verecek olan Hatay Meclisi Binası’nda titizlikle devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.
Kültür Haberi
Kültür-Sanat Merkezi Olarak Hizmet Verecek

Bir dönem meclis binası olarak kullanılan tarihi bina ile yanındaki Adalı Konağı'nı turizme kazandırmak için kamulaştırılan binada yürütülen restorasyon çalışmalarını Hatay Valisi Rahmi Doğan eşi ile birlikte çalışmaları yerinde inceledi ve bilgi aldı.

Hatay Mutfak Sanatları Merkezi olarak hizmet verecek olan Adalı Konağı ve Kültür-Sanat Merkezi olarak hizmet verecek olan Hatay Meclisi Binası 1927 yılında Fransız mimar Leon Benju tarafından Köprübaşı olarak anılan meydanda inşa edildi. 1938'den Hatay Devleti'nin Türkiye'ye katıldığı 29 Haziran 1939'a kadar meclis binası olarak hizmet veren tarihi bina, aradan geçen süreçte sinema, künefe, lokanta işletmecileri tarafından kullanıldı.

Hatay Valiliği, aradan geçen 81 yıllık sürenin ardından, kentin kültür ve turizmine katkı sağlaması amacıyla tarihi binayı ve yanındaki konağı kültür-sanat-mutfak sanatları merkezi ve kütüphane olarak projelendirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kültür-Sanat, Merkezi, Olarak, Hizmet, Verecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı