Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 18:27
 
“Küçükbaşları telef olan köylünün mağduriyeti gideriliyor”
Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç, yaptıkları girişimlerle Kırıkhan’da küçükbaş hayvanları kurt saldırısı sonucu telef olan köylünün mağduriyetinin giderilmesi konusunda gelişme sağlandığını açıkladı.
Yaşam Haberi
“Küçükbaşları telef olan köylünün mağduriyeti gideriliyor”

Yazılı açıklama yapan Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç Kırıkhan Suriye sınırı civarında küçükbaş hayvanlara Kurt saldırıları yaşandığını belirterek “Bunun sonucunda önemli miktarda koyunun telef olması nedeniyle köylünün mağdur oldu. Olay sonrası Derneğimizin de girişimleri ile Kaymakamlık, İl Tarım Müdürlüğü ve İl Milli Parklar Şubesi Müdürlüğü gibi pek çok kurumla görüşülerek köylülerimizin mağduriyetinin giderilmesi konusunda önemli gelişmeler sağlanmıştır” dedi.

'BÖLGEYE KURT SALINDIĞI

SÖYLENTİSİ ASILSIZ”

Bazı çevrelerce dernekleri ile devlet tarafından ''bölgeye kurt salındığı'' şeklinde söylentilere de dikkat çeken Öğünç “Aslında benzeri söylentiler Türkiye çapında kurt görülen her yerde dolaşmaktadır. Konu hakkında hem il Milli Parklar Şubesi, Hem Adana’daki Bölge Müdürlüğü, hem de Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmelerde Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle bir uygulama yapılmadığını kesin olarak öğrenmiş durumdayız. Derneğimizin böyle bir uygulama yapmış olması ise söz konusu bile olamaz. Hem böyle bir yetkimiz yok, hem de kurt barındıracak, besleyecek, taşıyacak ve onları bir yerlere salacak ne ekibimiz, ne ekipmanımız ne de böyle bir görevimiz var. Böyle bir şey söz konusu bile olamaz” diye kaydetti.

Öğünç, Derneğin yıllardır en büyük çabası bölgedeki Hatay Dağ Ceylanlarını korumak iken onların bulunduğu alana kurt gibi bir yırtıcının birileri tarafından salınması durumu ortaya çıkacak bile olsa buna ilk karşı çıkacak olan da dernekleri olacağını vurguladı.

Kurtlar bölgenin doğal bir türü olduğunu ve binlerce yıldır yaşadığını sözlerine ekleyen Öğünç şöyle devam etti: “Şu ana kadar tespit ettiğimiz kurt sayısı dörttür. Bugün akşam saatlerinde sınır hattında görevli askeri erkan ile yapmış olduğum sohbette kurtların üçünün Halepli karakolu civarından Suriye tarafına geçtiklerini öğrenmiş bulunmaktayız. Bundan sonra bu şekilde köylülerimize zarar verecek durumların ortaya çıkmaması en büyük dileğimizdir. Benzeri olayların tekrar ortaya çıkması durumunda da aynı hassasiyet içinde konunun takipçisi olacağımızın ve köylülerimize yardımcı olmaya çalışacağımızın bilinmesini isteriz. Yaşanan talihsiz olayların tekrar yaşanmaması adına köylümüze önerimiz sürülerinde mutlaka güçlü çoban köpekleri bulundurmaları, hayvanlarını sigortalayıp ahırlarını daha güvenli bir hale getirmeleri yönündedir.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Küçükbaşları, telef, olan, köylünün, mağduriyeti, gideriliyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı