ugur okullari - destop
Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 14:06
 
Kreş Köy Enstitüsü Gibi
Marmaris Belediyesi’nde görevli İskenderunlu, tuttuğunu koparan çalışkan arkadaşımız Sedat Kirt Muğla’nın Ula ilçesi Kızılyaka Köyünde merhum Barış Manço anısına Türkiye’de bir ilk gerçekleştirerek Barış Çocukları okul öncesi eğitim yuvasını ziyaret etmiş. Bu proje okul öncesi eğitim için çok önemli ve Türkiye’nin dört bir yanında olması gerektiğine dikkat çekti.
Eğitim Haberi
Kreş Köy Enstitüsü Gibi

"Barış Çocukları" adı verilen kreş, sanki Köy Enstitüleri'nin kreş versiyonu gibi olduğunu ifade eden Sedat Kirt,Korona virisü salgını öncesinde yapmış olduğu bu ziyaretten oldukça etkilenmiş.Kirt, virüs sorunu henüz buralara gelmeden hemen önce, sömestr tatili sırasında, sevgili Lale Manço'yu yeni açtığı kreşinde ziyaret etmiştik diyerek şunları kaleme aldı:

“ Barış Manço'ya ithaf edilen ve "Barış Çocukları" adı verilen kreş, sanki Köy Enstitüleri'nin kreş versiyonu gibi. Eşsiz Gökova Körfezine hakim Kızılyaka Köyünün yamacında, doğayla kucak kucağa, tertemiz bir gökyüzünün altında çok özel bir eğitim kurumu olmuş.

"Adam Olacak Çocuklar" bahçede bakımını yaptıkları ağaçların meyveleriyle, kreşin bahçesinde kendi yetiştirdikleri sebzelerle, köyün doğal ürünleriyle besleniyorlar. Hayvanlarla dost olmayı, doğayla iyi geçinmeyi, sağlıklı yaşamı, kültür-sanatı ve tabii ki temel müzik bilgisini öğreniyorlar.

Bugün salgın hastalığın tüm Dünyada yarattıklarını gördükçe, Barış Çocukları kreşinde sağlıklı, doğal ürünlerle ve doğanın içinde yetişen çocukların ne kadar şanslı oldukları ortaya çıkıyor.

Lale Manco Ahiskali tüm Türkiye'ye örnek olacak bir kreş modeli hazırlamış. Keşke ülkemizin her yanındaki çocuklar böyle özenli kreşlerde büyüse.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kreş, Köy, Enstitüsü, Gibi,
Yorumlar
Haber Yazılımı