kehribar - logo yanı
Haber Detayı
31 Ağustos 2020 - Pazartesi 17:03
 
“Körfezin Kalkınması İçin Lojistik Eko Sistem Şart”
LimakPort İskenderun girişimleri, Deniz Ticaret Odası Şubesi ve Deniz Nakliyecileri Derneği’nin katkıları ile düzenlenen panelde Körfezde lojistik sektörünün son 20 yılı masaya yatırıldı.
Ekonomi Haberi
“Körfezin Kalkınması İçin Lojistik Eko Sistem Şart”

Deniz Ticaret Odasında gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak katılan İskenderun Teknik Üniversitesi, Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Esmer, son 20 yılda Türkiye’nin konteyner taşımacılığındaki yıllık artışla Doğu Akdeniz’de 11’lik bir büyümeye dikkat çekti.

Türkiye genelinde konteyner taşımacılığında yaşanan 11’lik artışla İskenderun Körfezinde 28’lik bir rakamla büyüme kaydedildiğine işaret eden Prof. Dr. Soner Esmer “Akdeniz’deki limanların Dünya limanlarına ulaşma yüzdesi oldukça başarılı. Türkiye’nin kendi lokal yüklerinin 22’sinin ve transit konteynırın ise 16 sının bu bölgede Doğu Akdeniz’de işlem görüyor. Bu rakamlar çok önemli” dedi.

LOJİSTİKTE GELENEKSEL ALTYAPI

GEMİ ACENTELERİ…

Liman Kenti İskenderun’da Lojistik sektörünün geliştirilmesi, yeni lojistik firmalarının kurulması ve bu alanda istihdamın arttırılması için yapılan çalışmalar kapsamında düzenlenen panelde konuşan LimakPort İskenderun Limanı Genel Md. Yrd. Mehmet Ünlü İskenderun Körfezinin lojistikte geleneksel alt yapısının gemi acenteleri olduğunu söyledi.

Gemi acentelerinin konteyner taşımacılığı alanına mutlaka girmeleri gerektiğini ifade eden Ünlü “Köklü bir lojistik geçmişi olan İskenderun Körfezinde bu sektörün ana omurgasını oluşturan yerel Gemi acentelerinin Konteyner lojistiği işinde yer almaları için LimakPort olarak destek verecek. Denizyolu taşımacılığında trend konteyner taşımacılığına kayıyor. Bu alanda örnek vermek gerekir ise bölgemizdeki Demir Çelik daha önce üretimini yapıp ihracatının tamamını genel kargo gemileri ile yaparken bugün ihracatını tek seferde yüksek tonajlı gemilerle direk toptancıya değil daha fazla müşteriye ulaşmak için ihracatının önemli bir kısmını konteyner ile yapmaktadır. Sadece toptancı ile muhatap olmayıp parakende alıcısına kadar konteyner taşımacılığı sayesinde ulaşabilmektedir” diye konuştu.

İskenderun Körfezinde trend normal konvansiyonel kargo türünden konteyner taşımacılığına döndüğünün altını çizen Ünlü şöyle devam etti: “Bizim burada vurgulamak istediğimiz İskenderun limanına 30 tane daha antrepo yatırımı yapılsa yüzlerce lojistik Şirketi kurulsa geleceği var, muhakkak kazanacaktır anlamına gelir. Biz oransal anlamda sektörün geleceğini hesaplıyoruz Limanın kapasitesini 3 Milyon Teu/yıla kadar yani Mersin limanından daha büyük iş yapacak kadar büyütmeyi planlıyoruz bu kapsamda Bugün 300 tane daha Gümrük müşavirliği hizmet şirketi kurulsa iş yapacaktır. Bizim Limakport olarak sizlere önerimiz ve desteğimiz gemi acenteliği faaliyetlerinizi yürütürken ilave olarak konteyner lojistik hizmetleri sunan bir yapıya dönüşmenizdir. Burada büyük bir fırsat ve iş alanı var ve biz LimakPort olarak sizleri desteklemeye hazırız”

LOJİSTİK EKO SİSTEM ŞART

Panelin soru cevap kısmında acente yetkililerinden gelen soruları cevaplandıran LimakPort İskenderun Limanı Genel Müdürü Gündüz Arısoy Arısoy da “Türkiye’de konteyner taşımacılığının son 20 yıl verileri çok önem arz etmektedir. İskenderun körfezinde konteyner taşımacılığındaki hedeflenen büyüme rakamı 2020 yılı için 32 gibi bir oranda olmasını ön görülüyor. İskenderun’un gelişiyor ve büyüyor ancak Lojistik eko sistem oluşturulamaz ise büyüme sınırlı kalır” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Körfezin, Kalkınması, İçin, Lojistik, Eko, Sistem, Şart”,
Yorumlar
Haber Yazılımı