ugur okullari - destop
Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 11:05
 
Körfezi 50 Egzotik Türler Teslim aldı
Kızıldeniz’den gelerek Süveyş kanalını aşan egzotik su ürünleri türlerinin yapılan bilimsel çalışmalarda İskenderun körfezinde yaşayan canlıların yaklaşık 50'sini oluşturduğu saptandı.
Yaşam Haberi
Körfezi  50 Egzotik Türler Teslim aldı

İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tahir Özcan, Akdeniz’deki egzotik göçlerin hem Atlas Okyanusu’ndan hem Kızıldeniz’den gerçekleştiğini söyledi. Akdeniz’e yeni giren türler olduğunu belirten Özcan, üzerinde çalıştığı karides türleri konusunda da Körfez de 14 egzotik karides türü bulunduğunu belirtti.

Ekolojik anlamda dışarıdan gelen her balık diğerlerinin besinine ortak olduğunu, güçlü ise diğerlerini iteklediğini ve yeni türün baskın hale geldiğine dikkat çeken Özcan, “İskenderun Körfezi, Süveyş Kanalı'nın açılması ve deniz ticaretinin artmasıyla birlikte hızla egzotik türlerin giriş yaptığı Akdeniz ekosisteminde en fazla etkilenen bölgelerin başında gelmektedirler. Fauna ve florasında ciddi değişikler olmuştur. Yapılan bilimsel çalışmalarda körfezdeki yengeç faunasın 62'si egzotik türlerden, körfezin tüm faunasının da yaklaşık 50'si egzotik türlerden oluşmaktadır” diye konuştu.

 

Bugün İskenderun Körfezi'nde 14 egzotik karides türü bulunduğunu kaydeden Özcan “Bunlardan 7 tanesi balıkçılık açısından ticari değeri yüksek türler olarak avcılığı yapılmaktadır. Doğu Akdeniz derin deniz ekosisteminde avlanan türler ile birlikte ekonomik değer açısından Doğu Akdeniz'de balıkçılık açısından ticari değeri olan 10 karides türümüz bulunmaktadır” dedi.

 

YERLİ TÜR REKABETİ KAYBETTİ

 Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi öğretim üyesi Prof. Özcan, “Kıyılarımıza yerleşen egzotik karidesler yerli türümüz olan Karabiga karides Melicertus kerathurus üzerinde negatif bir etkisi olmuş olup, yerli türümüz yabancı tür ile giriştiği bu rekabeti kaybetmiş. Artık körfezde neredeyse görülmemektedir. Bir diğer etkileri de ekonomiye olan etkileri olmuştur. Karideslerin üremesi ve gelişi için uygun bir ortama sahip olan İskenderun Körfezine yerleşen egzotik türler yüksek ekonomik değerlerinden dolayı bölge balıkçısının hedef avcılık türleri olmaya başlamıştır. TÜİK verilerine göre ülkemizde avcılık yoluyla yıllık ortalama 4.500 ton/yıl üretim yapılmaktadır. Bunun yaklaşık 800 tonu egzotik karideslerden elde edilmekte olup bununda büyük bir bölümü İskenderun Körfezi ve çevresinden elde edilmektedir. Miktar olarak avlanan miktarın 18'lik kısmı gibi bir rakam olsa da ekonomik girdi açısında en fazla girdiyi sağlayan türlerdir. Keza TÜİK verilerinde yalnızca 2 tür egzotik olarak gözükse de aslında 6 farklı türün verisidir” şeklinde konuştu.

 

JUMBO DEĞERLİ BİR MARKA

İskenderun Körfezi karidesi veya Jumbo karidesin aslında sadece bir jumbo karides değil körfezin bir markası olduğunun altını çizen Özcan, şunları kaydetti: “Yaklaşık her birinin ortalama 175-200 gram gelen İskenderun körfezinde avlanan Jumbo karideslerin egzotik bir türdür. Yılda 750 ton avlanmaktadır. Bu karidesin işlenerek katma değerinin arttırılması gerekir. Bunu yaparsak balıkçılar için ve ülke ekonomisi için daha fazla bir girdi sağlamış oluruz.”

 

EKZOTİK TÜRLER İÇİNDE EN DEĞERLİSİ JUMBO

Kızıldeniz’den gelen balık türlerinin baskın olması nedeniyle Yerli karides başta olmak üzere bazı canlıların Mersin Antalya bölgesine doğru kaçtıklarını ifade eden Özcan,” Son dönemlerde görülen Aslan balığı ve balon balığı gibi canlıların arasında bölgeye yerleşen egzotik türler arasında balıkçılar içinde en değerli olan Jumbo karides olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Körfezi, , 50, Egzotik, Türler, Teslim, aldı,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı