Kurban Bayramı 2021
kehribar - logo yanı
Haber Detayı
22 Haziran 2021 - Salı 14:10
 
Koç: Hatay’da yangın sezonu tedbirlerini açıkladı…
Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç Orman Bölge Müdürlüğünün, Orman Yangınları ile Mücadelesi kapsamında 2021 yılı yangın sezonu hazırlıkları hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
Yaşam Haberi
Koç: Hatay’da yangın sezonu tedbirlerini açıkladı…

Kahramanmaraş Bölge Müdürü Mustafa Koç, Hatay Vali Yardımcısı Yusuf İzci, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Belen Kaymakamı Hayri Baskın ile basın mensuplarının katıldığı toplantıda Bölge hakkında bilgi verdi.

Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç Orman Bölge Müdürlüğü olarak yangına hassas bir coğrafyada bulunduklarını belirterek “Müdürlük olarak Orman yangınlarında etkili bir mücadele ortaya koyuyoruz. Orman yangınlarıyla hem havadan, hem karadan, teknolojinin son imkanlarını kullanarak mücadele ediyoruz. Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde 533 işçi, 47 arazöz, 18 su tankeri, 74 ilk müdahale aracı, 8 dozer, 7 greyder ve 5 treylerin kara gücünü oluşturuyor” dedi.

Bölge Müdürlüğü bünyesinde yangınları erken fark edebilmek ve anında müdahale gerçekleştirmek için 16 yangın gözetleme kulesinde personelleri tarafından nöbet tutulduğunu vurgulayan Koç “Ayrıca bu yıl ilk kez Bölge Müdürlüğümüz Antakya orman işletme müdürlüğümüz sınırları içerisinde 4 adet insansız yangın gözetleme kulesinin kurulumu yapılarak gözetleme faaliyetlerine başladık. Ayrıca 2021 yılında Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde 1 adet İHA ormanlarımızı gözetleme çalışmalarında bulunmakta ve anlık bilgi aktarımı yapmaktadır. Bölge Müdürlüğü olarak orman yangınlarına havadan da müdahale etmek için 2 adet yangın söndürme helikopteri, 1 adet amfibi uçak bulunmaktadır” diye konuştu.

Dünyada iklim değişikliği ve kuraklık sebebiyle 2020 yılında tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sıcak ve kurak bir yıl geçtiğine işaret eden Bölge Müdürü Koç “Ülkemiz Akdeniz iklim kuşağında yer alıp, yangın riskinin yüksek olduğu ülkelerden birisidir. Özellikle Akdeniz ve Eğe Bölgesi sahile yakın yerler yangına birinci derecede hassas bölgelerdir. Aynı iklim kuşağında İspanya'da 2020 yılında 3.100 adet yangın çıkmış, 63.443 hektar orman alanı zarar görmüştür. Yangın başına düşen alan 20,4 hektardır. ABD’de 48.613 adet yangın çıkmış 3.320.000 hektar orman alanı zarar görmüştür. Yangın başına düşen alan 68 hektardır. Güney Fransa'da 973 adet yangın çıkmış, 7.368 hektar ormanlık alan zarar görmüştür. Yangın başına düşen alan 7.6 hektardır. Türkiye'de 2020 yılında 3.412 adet orman yangını meydana gelmiş, toplam 20.935 hektar orman alanın zarar görmüştür. Yangın başına düşen alan 6.13 hektardır. Avusturalya da 2020 yılının başlarında toplam 11 milyon hektar orman alanı zarar görmüştür” şeklinde konuştu.

Hatay İlinde 2020 yılında toplam 101 adet orman yangın yaşandığının altını çizen Bölge Müdürü Koç 4.978 hektar ormanlık alan zarar gördüğünü, 4.878 hektarı Samandağ, Belen ve İskenderun yangınlarında yani sadece 3 yangın meydana geldiğini sözlerine ekledi.

Ayrıca küçük bir yangın tatbikatı yapılan toplantıda, orman yangınlarına karşı mücadelede kullandıkları malzemeler, ekipmanlar ve teknolojileri basına sergilenerek kamuoyu ile paylaşıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Koç:, Hatay’da, yangın, sezonu, tedbirlerini, açıkladı…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı