ugur okullari - destop
Haber Detayı
18 Aralık 2019 - Çarşamba 12:53
 
Koah hastaları Hatay’da şifa buluyor…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesinde Göğüs Cerrahisi Anabilim dalı bölümü ölümcül seyreden bir rahatsızlık olan koah hastalarına şifa veren sağlık hizmeti ile dikkat çekiyor.
Sağlık Haberi
Koah hastaları Hatay’da şifa buluyor…

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesinde Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim son yıllarda tedavi yönetimi açısından başarılı sonuçlar veren balon tedavisiyle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla insanları bilgilendirmeyi sürdürüyor. Balon tedavisinin akciğerlerin balon yardımıyla temizlenme işlemi olduğunu aktaran MKÜ Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim “Tedavisi koah hastalarında kullanılmaktadır” dedi.

Bilindiği üzere koah hastalığı ölümcül seyredebilen hastalık olduğunun altını çizen Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim “Akciğerin içerisinde bronşların daralmasına bağılı olan ve kronik geçirilen enfeksiyonlar sonucunda bronşların kalınlaşmasına bağılı nefes almayı zorlaştıran bir hastalık grubu olarak geçmektedir. Bugüne kadar yapılan bütün tedaviler hastalığın ilerlemesine biraz olsun durdurabilmek ve semptomları azaltmak amacıyla, şimdi ise balon tedavisiyle birlikte Akciğere hiç zarar vermeden bronşların içerisine gererek, hem bronşların daralan duvarlarını, hava yollarını genişletiyoruz, aynı zamanda birikmiş olan balgamların tamamını bu yöntemle temizleyip, tıpkı soba borusunu temizleme işlemi gibi Akciğerlerin içerisini tamamen temizleyip rahat bir nefes almanızı sağlıyoruz” diye bilgi verdi.

Bu işlemde bronkoskop kullanıldığını belirten Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim şunları söyledi: “Bu bronkoskop genel anestezi altında, bronşları tek tek en son daralan küçük bronşlara kadar her tarafına girilerek genişletme ve temizleme işlemi olarak görebilirisiniz. Yapılan işlemin hastaya her hangi bir zararı yok. Hasta ertesi gün günlük hayatına dönebilmekte, daralmış olan nefes borusunda rahat bir nefes alıp, bundan sonraki hayatına da güzel bir şekilde devam edebilmektedir.” 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Koah, hastaları, Hatay’da, şifa, buluyor…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı