ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
08 Ekim 2020 - Perşembe 16:51
 
KKTC Halkı 46 yıl sonra Maraş’ta…
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ait olan, 46 yıldır yerleşime ve ziyarete kapalı tutulan Maraş bugün ziyarete açılmasıyla KKTC’liler büyük bir özlemle bölgeye akın etti.
Siyaset Haberi
KKTC Halkı 46 yıl sonra Maraş’ta…

Savaştan önce Kıbrıs'ın tatil merkezi olarak turist akınına uğrayan, aradan geçen 46 yıl adeta hayalet şehri Maraş yıllardır terkedilmiş durumdaydı. Bir zamanlar dünya starları ve zenginlerinin uğrak noktalarından olan Kapalı Maraş'ın kıyıları, yıllar sonra ilk kez 8 Ekim Perşembe bugün vatandaşlara açıldı. Sabah saatlerinden itibaren bölgeye KKTC’li vatandaşlar adeta akın ettiler.

MARAŞ NEDEN KAPATILDI?

Maraş, KKTC’nin Gazimağusa şehrinde bulunan mahalle, ülkenin en ünlü bölgesiydi. Maraş, Akdeniz'in Las Vegas'ı olarak biliniyordu. ‘Hayalet Şehir’ olarak da bilinen Maraş, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskâna kapatılmıştı. Maraş, 1974 yılında 13 Ağustos’ta (o gün son bulan) İkinci Kıbrıs Harekâtı sırasında Maraş, 1974 yılında 13 Ağustos’ta İkinci Kıbrıs Harekâtı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirildi.

1974 öncesi Akdeniz’in en ünlü tatil merkezlerinden biri olan Maraş, Birleşmiş Milletler tarafından denetlenen ve Kıbrıs adasını ikiye ayıran “Yeşil Hat” tampon bölgesinde. İçerisinde BM’ye ait bir adet bina bulunuyor. Yaklaşık 400 metre ilerisinde ise altı apartman Türk Silahlı Kuvvetleri’ne orduevi yapılması için tahsis edilmiş. Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile orduevi yanında bulunan kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler dışında içeriye giriş kesinlikle yasak. Hayalet şehri görmek isteyen yabancı turistler Maraş İkon Kilisesi’nden öteye gidemiyordu. Ancak 2016 yılından itibaren turistlerin kiliseye de girmeleri yasaklandı. Askeri kartı olanlar, yurtlarda kalanlar ve kayıtlı taksiler haricinde hiçbir şekilde sivil araç ve yaya Kapalı Maraş Bölgesi’ne alınmıyordu.

DÜNYACA ÜNLÜ YILDIZLARIN UĞRAK NOKTASIYDI

1970’li yılların başında Akdeniz Bölgesi’nin en gözde tatil noktalarından biri olan Maraş, Avrupa’nın milyoner iş adamlarına, Marliyn Monroe, Sophia Loren gibi dünyaca ünlü isimlere ev sahipliği yaparken bir anda karanlığa bürünüp “Hayalet Şehir” olmaya terk edildi.

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı yaptığı paylaşımında “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ait olan, 46 yıldır yerleşime ve ziyarete kapalı tutulan Kapalı Maraş’ın bir bölümü bugün halkın ziyaretine açıldı. Sembolik anlamı büyük olan ve 46 yıllık hasreti bitiren bu adım, KKTC’ye ve orada yaşayan kardeşlerimize hayırlı olsun” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KKTC, Halkı, 46, yıl, sonra, Maraş’ta…,
Yorumlar
Haber Yazılımı