ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
21 Ocak 2020 - Salı 13:37
 
Kitap Otağı yazar ve şairleri buluşturdu…
Kitap Otağı Yayınevinin 2. kuruluş yıldönümü ve unutulmaya yüz tutan 100 Türk büyüğü kitabının Gala programı İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirildi.
Kültür Haberi
 Kitap Otağı yazar ve şairleri buluşturdu…

Programa İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı,  Belediye eski Başkanlarından Mete Aslan, İskenderun ve Arsuz İlçe Milli Eğitim müdürleri, Özçelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör, Hizmet-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Yetim, STK Temsilcileri, Esnaf Oda Başkanları, protokol üyeleri davetliler katıldı. Programda konuşan Kitap Otağı Genel yayın yönetmeni Aşir Alkaç,  iki yıl önce Numan beyle beraber yaşadıkları topraklar için neler yapabileceklerini düşünüp, yayınevini kurduklarını belirterek “Geriye dönüp baktığımız süreçte 67 kitap yayımlamanın haklı gururu içerisindeyiz aynı zamanda bazı ilklere imza attık. 50 yaşından sonra okuma yazma öğrenen bir anne ve görme engelli genç kızımızın kitabını yayımladık. Şimdilerde üniversitelerde yardımcı kaynak kitabı olarak okutulacak 2 kitaba daha imza attık. Hatta biz ilkokul ikinci ve üçüncü Sınıf öğrencilerle 2 aylık bir eğitimden sonra kitap yayınlandık. Türkiye’nin dört bir tarafına bu kitaplar dağıtım firmaları tarafından dağıtıldı” diye konuştu.

Ayrıca 80 inanmış adanmış yüreklerle beraber Unutulmaya yüz tutan 100 Türk büyüğü antoloji kitabını da yayınladıklarını sözlerine ekleyen Aşir Alkaç “Huzurlarınızda öncelikle onlara teşekkür ediyorum. Yurt içi ve yurt dışından yazarlarımız var. Bir kısmı. Ben onlara da saygılar sunuyor selamlarımı gönderiyorum. Bu kitabın tüm geliri ise şehit ve gazi aile yakınlarına aktarılacaktır” dedi.   

Etkinlikte minik yazarlara teşekkür belgelerini İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ile Arsuz İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez Takdim etti.  Belediye Başkanı Tosyalı Kültürel hizmetleri, Kitap Otağının ikinci yıldönümünü ile elde edilecek gelirin ise şehit ve gazi ailelerine yardım amaçlı hibe ettikleri için de tüm yazarları tebrik ederek, Kitap Otağı Genel yayın yönetmeni Aşir Alkaç’a plaket takdim etti.

İstanbul’dan programa katılan Behiye Yılmaz da bir Türk çocuğu olarak Türk tarihinin daha iyi bilinmesi gerektiğini düşünerek yola çıktıklarını vurgulayarak “Biz bu toprakları kolay elde etmedik. Üstüne bastığımız bu topraklarda öyle canlar feda edildi ki, Türkiye Cumhuriyeti bu günlere geldi ve biz de ne yapabiliriz dedik ve 100 öykü 100 eser olsun, herkes gönlünden bir parça koysun dedik ve bu günlere gelindi. Basım aşaması başta olmak üzere 3 yıl büyük bir mücadele verdik” şeklinde konuştu.  

Yurdun dört bir tarafından İskenderun’a gelen şair, yazar ve ozanlar şiir okuduğu türküler söylediği programın sonunda şairlerle yazarlara teşekkür belgeleri takdim edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Kitap, Otağı, yazar, ve, şairleri, buluşturdu…,
Yorumlar
Haber Yazılımı