Haber Detayı
05 Ekim 2020 - Pazartesi 13:13
 
'Kırtasiye, Kırtasiyeden Alınır'
Yeni eğitim öğretim yılı Covid-19’un yarattığı sarsıntının etkileri altında uzaktan eğitimle başladı. Bu sürece girerken okul ürünleri kırtasiye dışındaki birçok mağazalar tarafından satılması eleştiri konusu oldu.
Eğitim Haberi
'Kırtasiye, Kırtasiyeden Alınır'

      Bölgenin ilk ve tek K Belgeli kırtasiyesi olan Bilge Kırtasiye Mağaza Müdürü Tuba Kaya, kırtasiye mağazalarında satılan ürünlerin tümünün lisanslı ve sağlığı etkileyecek etkenlerden uzak olduğunu vurgulayarak kırtasiyeler dışındaki mağazalarda satılan ürünlere daha da dikkatli yaklaşılması gerektiğini belirtti.

        Mağaza Müdürü Tuba Kaya, kırtasiye sektörünün yılda sadece iki ay gibi kısa bir sürede yoğunluk yaşadığını dile getirdiği konuşmasında “Bizler pandemi öncesine kadar yılda sadece iki ay yoğunluk yaşarız. Sonrasında da bir sonraki mevsimi bekleriz. Bu bekleyiş içerisindeyken bizim dışımızdaki mağazalar, yılın 12 ayında çalışır. Kırtasiye mevsimi geldiğinde de bizim yaptığımız işi yapmaya çalışır. Ucuz ve lisansız ürünler satarak birçok vatandaşın mağduriyet yaşamasına yol açarken, bizim gibi işletmelere de darbeler vurur. Kalitesiz ve en önemlisi sağlıksız ürünleri anne babaların, çocuklarına almalarına şaşırıyoruz. Ucuz diye bu ürünlerin tercih edilmesi bizleri üzüyor. Ticari olarak değil, bir veli olarak üzülüyorum. Ucuza aldıkları bir kalem iki gün sonra kırıldığı zaman gidip yine aynı ürünü alıyor. Bir ayda 5 kalem değiştirmek yerine tek seferde aynı fiyata denk gelecek kalemi alıp tüm sezon kullanmaları daha mantıklı bence. Herkes kendi işini yapmalı. Kırtasiye, gerçek kırtasiyeden alınmalı.” dedi.

        “Kırtasiye, sadece kırtasiye mağazalarından alınır.“ sloganlarını hatırlatan Kaya şöyle devam etti: “Yeni döneme girdiğimizde birçok sektör gibi bizim sektör de Covid-19’dan büyük darbe aldı. Okullar açılmayınca biz de büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Bu sıkıntıları yaşadığımız bir dönemde bizim dışımızda kırtasiye ürünü satılması doğru bir durum olmasa gerek. Mart ayında okulların kapatılması sadece o anlık bir ekonomik sıkıntı anlamına gelmiyor. Çünkü bizler İskenderun ve çevresindeki hemen hemen her okulda kaynak kitap hizmeti veriyorduk ve kitap ile diğer malzemelerin siparişlerini çok önceden verdik. Okulların kapanması ile birlikte bu eğitim envanterleri olduğu gibi kaldı. Aldığımız malzemelerin ücretleri ise peşin ödenmiş, vadeli veya çek olarak karşılanmıştı. Durum böyle olunca büyük bir kayıp yaşadık. Oturup umutsuzluk içinde beklemek olmazdı. Mevcut şartlara göre devam etmemiz durumunda bu süreci atlatamazdık. Bu dönemde birçok firma küçülmeyi seçerken biz tam tersi büyümeyi tercih ettik. Mağazamızın alanını genişlettik. Sanal ortamda satışa başladık ve eve kadar bir kalemi dahi götürmeye başladık. Online satış yapıyoruz. Sektörde ISO9001 belgesi olan tek kırtasiye biziz. Böylesine özellikli bir firma olarak zorlu kriz ortamlarında nasıl ve ne şekilde hareket edeceğimizi bilmemiz gerekiyor.”

 

BELİRSİZLİK SATIŞLARI ENGELLİYOR

        Kaya, okullarda yüz yüze eğitim verilip verilmeyeceği konusundaki belirsizliğin devam ettiğinin altını çizerek “Okulların tam zamanlı ve tüm sınıflar bazında açılması gerekiyor. Hem öğrenciler için hem de bizim için… Öğrencilerin ders görmesi, bizim de toparlanmamız gerek. Çünkü şu an anaokulu veya 1. sınıf öğrencileri kırtasiye ihtiyaçlarını tam anlamı ile almıyor. Çünkü veliler de belirsizlik içinde. Yeniden kapanabilir düşüncesi ile okul ihtiyaçları şu anda alınmıyor. Birçok veli çocuklarını zorunlu olmadığı için okula gönderip göndermemekte de kararsız.” şeklinde ifadeler kullandı.

 

ALO KIRTASİYE HATTINI KURDUK

        Pandemi yüzünden mağazalarına gelmek istemeyen velilere adrese teslim hizmeti verdiklerini duyuran Kaya “Pandemi döneminde işyerimizi büyütmüştük. Alanımız geniş. 4 kasa ile hizmet veriyoruz. Sosyal mesafe için gayet uygun bir alanımız var. Bunun yanında online satışımız başladı. Yani bir veli listesini bize Whatsapp’tan yollayacak personelimiz veliyi görüntülü arayacak. Raflarda hangi kalemi hangi defteri istediğini ekrandan görecek ve sepetine ekleyecek. Böylelikle mağazaya gelmeden alışverişini yapacak. Bunun yanında 24 saat uygulamasına geçtik. Vardiyalı olarak personelimiz 24 saat üzerinden online satış yapacak. Bir veli gece 3’te bizi arayıp istediği ürünü görerek alabilecek. Aldığı ürün de adresine teslim edilecek.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'Kırtasiye,, Kırtasiyeden, Alınır',
Yorumlar
Haber Yazılımı