ugur okullari - destop
Haber Detayı
01 Temmuz 2020 - Çarşamba 09:30
 
Kırkhan'a Değer Katacak Çalışma
Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde bulunan koruma altındaki tarihi bina restore edilerek kütüphane haline getirildi. AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman binayı incelerken, 1933 yılından bu yana yönetim binası olarak kullanılan tarihi binanın kütüphane olarak hizmet edeceğini söyledi.
- Haberi
Kırkhan'a Değer Katacak Çalışma

Fransızların işgal döneminde Kırıkhan ilçesinde hükümet binası olarak yapıp kullandığı tarihi bina restorasyonu yapılarak kütüphane olarak hizmet verecek..

Bir süredir metruk halde duran binanın Il Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Milli Eğitim müdürlüğü arasında imzalanan protokolle Kültür ve Turizm Bakanlığına devri yapıldı. Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünün etkin çalışmaları sonucunda tarihi yapı kütüphaneye dönüştürüldü..

Binanın onarımının ve tadilatının 8 ay gibi kısa bir zamanda gerçekleştiğini söyleyen Hatay Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, Kırıkhan halkının sevinçle karşıladığı kütüphanede, öğrencilerin kullanacağı bilgisayarlar bulunduğunu ifade etti. Işıkgör; kütüphaneye gelen öğrencilere wi-fi şifresi verildiğini öğrencilerin kendi telefonundan veya bilgisayarından ücretsiz bir şekilde her odadan internete bağlanabildiğini açıkladı.

YAŞAYAN KÜTÜPHANE OLACAK

Geçmişte Kültür ve Turizm Bakan yardımcılığı görevinde de bulunan AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin yayman; hizmete giren kütüphanenin 24 saat açık ve bilim kültür yuvası olacağını söyledi. Yayman,” Bu tarihi yapı bize şehrimizin yaşadıklarını hatırlatan bir hafıza müze-kütüphanesi olarak dünü hatırlatacaktır.

KUTUPHANEDE 28 BINDEN FAZLA ESER VAR

Kütüphanede 21 bin 502 yetişkin kitabı ile 7 bin 380 çocuk kitabı olduğunu belirten Yayman, kendi kütüphanesinde bulunan çok sayıda eseri ve ansiklopedi tarihinde bir klasik kabul edilen 24 ciltlik Büyük Larousse Ansiklopedi ve Sözlük setini de kütüphaneye armağan edeceğini ifade etti.

Bu amaçla Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 178  bin 176  TL kaynak ayırarak binanın kütüphane haline getirildiğini kaydeden Yayman, "Fransızların işgal döneminde inşâ edilen bu bina Hatay'ın anavatana katılmasının ardından yıkılmamıştır. Bu tarihi bina bize hem geçmişte yaşadığımız işgal acılarını unutturmayacak hem de gençlerimiz bu binada kendilerine yepyeni bir gelecek kuracaktır. Binanın kütüphane olarak şehrimize yeniden kazandırılması çok anlamlı bir adımdır” şeklinde konuştu.

Bu nadide eserin şehrimize kazandırılmasını sağlayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu ile Hatay Il Kültür Turizm Müdürü ve Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine emekleri için teşekkür eden Yayman, Hatay'da kütüphanesiz hiçbir ilçe kalmayacağını belirtti..

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kırkhan'a, Değer, Katacak, Çalışma,
Yorumlar
Haber Yazılımı