kehribar - logo yanı
Haber Detayı
23 Mayıs 2020 - Cumartesi 16:47
 
Kırıkhan havucundan cezerye…
Yayladağı Lokumlarının dördüncü kuşak temsilcisi Hüseyin Okay, şube açtıkları Kırıkhan’da yörenin meşhur havucundan cezerye üretimini gerçekleştirerek Hatay gastronomisine kazandırdıklarını söyledi.
Yaşam Haberi
Kırıkhan havucundan cezerye…

Yayladağı Lokumlarının dördüncü kuşak temsilcileri olarak dördüncü şubelerini Kırıkhan’da açtıklarını belirten Hüseyin Okay yaklaşık “30 bin dekarda üretimi yapılan Kırıkhan havucu tatlı, lokum ve cezerye yapımında da önemli bir lezzet olarak insanların damaklarını tatlandırıyor” dedi.

 

Farklı aroması ile meşhur Kırıkhan havucunu fıstık ve Hindistan cevizinin karışımıyla ortaya çıkardıkları cezeryeyi iftar sofralarında ağızları tatlandırıyor. Hindistan cevizi ve fıstığın çekilmiş havuçla harmanlanmasıyla ortaya çıkan bir tatlı çeşidi olan cezerye hafif olması özelliğiyle Ramazan'da yoğun olarak tüketiliyor. Büyük şehirlerde kilosu 40 TL'ye varan fiyatları ile alıcı bulan cezerye Hatay'da neredeyse yarı fiyatına satılıyor. Kırıkhan'da cezerye işletmecisi, cezeryenin kilosunu 20 TL'ye tüketiciyle buluşturuyor.

 

Hatay'da yetiştirilen havuçla yapılan ve yöresel lezzet haline gelen cezeryenin insan sağlığına birçok faydası olduğunu vurgulayan lokum ve cezerye üreticisi Hüseyin Okay "Kırıkhan havucundan esinlenerek cezeryeler üretiyoruz. Kırıkhan ilçesinde yetişen havucu sadece yemeklerde, tatlılarda değil bir lokum çeşidi olan cezerye üretiminde de kullanıyoruz. Kırıkhan Türkiye'nin havuç ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılıyor. Ama cezerye alanında pek fazla kullanılmıyordu. Biz de bu talebi karşılamak için Kırıkhan'da cezerye üretmeye başladık. Havucun başkenti olan Kırıkhan'da günlük üretimlerimize devam ediyoruz" diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kırıkhan, havucundan, cezerye…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı