Haber Detayı
30 Mayıs 2020 - Cumartesi 18:55
 
Kiliselerde de cemaatle ibadete başlandı…
Türkiye’de covid-19 tedbirleri kapsamında ibadethanelerin, cemaatle ibadete 74 günlük aradan sonra camiler gibi Kiliselerde de pandemi kuralları çerçevesinde yeniden ibadete başlandı.
Yaşam Haberi
 Kiliselerde de cemaatle ibadete başlandı…

Paskalya süresince yapılamayan ayinler için İskenderun Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi de kapılarını yeniden cemaatlerine açtı. İbadethanelerin yeniden açıldığı ilk günde Ortodoks Kilisesi'nde Peder Dimitri Yıldırım yönetiminde Kutsal Paskalya ayini gerçekleştirildi. Yıldırım'a Kilise zangoçları ve kilise personeli de eşlik ederken, sınırlı sayıda cemaat katıldı. Covid-19 tedbirleri kapsamında ayine katılanların, içeri girişte vücut ateşi ölçüldü, ayin süresince maskelerin takılı vaziyette kalmasına dikkat edildi.

Kutsal Ayin içinde Komünyon kutsaması gerçekleştirildi ancak hiç kimseye komünyon verilmedi, kutsanmış ekmekler ise poşetlere sarılı olarak dağıtıldı.

İskenderun Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi Pederi Dimitri Yıldırım 2,5 ay aradan sonra tekrar ayinlere başladıklarını ifade ederek “Dün diriliş bayramının veda günüydü. Bugün de Mesih İsa’nın göğe çıkış bayramını kutladık” dedi.

Coronavirüs covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında ibadethanelerde cemaatle ibadet kısıtlamasının kalkması üzerine Kilisede öncelikle dikkat ettikleri konuların başında tedbirler geldiğini belirten Peder Yıldırım “Bizim için en önemli şey maske, maskesiz girilmiyor kiliseye. İçeri girmeden önce cemaat dezenfekte kullanıyor ve ateş ölçüldükten sonra geçiyor. Kilisemizin normal kapasitesi 150 kişi, biz maksimum 30 kişi alıyoruz kiliseye fakat şu ana kadar 30 kişi gelmedi zaten. Her sene bugünlere, diliyorum. Allah, Rab bu vebayı ilk etapta memleketimizden Türkiye’mizden uzaklaştırsın ve sonra da tüm dünya aleminden… Ve herkese sağlık mutluluk diliyorum” diye konuştu.     

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Kiliselerde, de, cemaatle, ibadete, başlandı…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı