ugur okullari - destop
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
05 Aralık 2019 - Perşembe 11:49
 
KİGA Güney Kore ve Japon eğitimini inceledi…
KİGA Anaokulu sahibi Burçak Çetin, tüm ülkeler tarafından en çok merak edilen, PİSA sınavlarında listenin üst sıralarında yer alan Güney Kore ve Japonya eğitim sistemini Türkiye’den 10 katılımcıyla anaokulundan üniversiteye tüm kademeleri inceledi.
Eğitim Haberi
KİGA Güney Kore ve Japon eğitimini inceledi…

Gerçekleştirilen bir haftalık Güney Kore ve Japonya’ya düzenledikleri eğitim inceleme gezisiyle ilgili bilgiler veren KİGA Anaokulu sahibi Burçak Çetin, eğitim alanında dünyanın en dikkat çeken ülkeleri, sınıflarında derslere katılma inceleme ve araştırmalarının eğitim açısından vizyonlarına olumlu yönde büyük bir katkı sağladığını söyledi. 

Finlandiya ve Almanya’daki okul ziyaretleri ardından Güney Kore ve Japonya eğitim sisteminden notlar paylaşan Burçak Çetin “Japonya’da eğitim sistemi çalışkanlık ve düzenli çalışma alışkanlıklarının edinilmesinin gerekliliği üzerine kurulmuş. Bunun ilk 6 yılı ilkokul, son 3 yılı da ortaokul olarak belirlenmiş. İlkokulun ilk 3 yılı not değerlendirmesi, sınavlar olmaksızın, davranış ve karakter gelişimi öğrenilmesi süreci” dedi.

Okul müfredatlarının Japon toplumunun ve kültürünün temel değerlerinin öğretilmesine adandığını aktaran Burçak Çetin “Japonya’da okur-yazarlık oranı 99’dur. İlkokul düzeyinde bir öğretmene ortalama 25, orta öğretimde 18, yükseköğretimde de 11 öğrenci düşmektedir. Okullaşma oranları okul öncesinde 65, ilkokulda 99,9 ortaokulda 99, lisede 92 ve yükseköğretimde 39’dur. İlkokul zorunlu ve parasız, ilkokulun amacı, işbirliği ruhunu, bölgesel ve ulusal gelenek bilgisini, uluslararası anlayış ruhunu, matematik, dil ve bilim yeteneğini, müzik, sanat ve edebiyata olan ilgiyi geliştirmek ve kazandırmaktır” diye konuştu.

Eğitim-öğretimin Nisan-Temmuz ortası, Eylül – Aralık sonu ve Ocak- Mart sonu olmak üzere üç dönem halinde yapıldığını ifade eden KİGA Anaokulu sahibi Burçak Çetin “Okulun bitmesiyle ders bitmez. Öğrencileri boş bırakmamak adına yüklü ev ödemleri ve proje çalışmaları verilir. Japon okullarında yaz tatili süresi 6 haftadır ve 2'şer haftalık kış ve ilkbahar sömestre tatilleri vardır ki öğrenciler bu tatilleri de ödev diğer çalışmaları yaparak geçirirler. Güney Kore’de de halkın 98’i okuryazar. İlkokulun amacı; öğrencilere, sonraki eğitimlerine ve günlük yaşamlarına temel oluşturacak yetenek, karakter ve kişilik kazanmalarında yardım etmektir. Ortaokulun amacı; öğrencilere, sonraki eğitimlerine ve günlük yaşamlarına temel oluşturacak yetenek, karakter ve kişilik kazanmalarında yardımcı olmanın yanında, onların birer demokratik vatandaş olmalarına yardım etmektir. Lisenin amacı; öğrencilere gelecekte seçecekleri kariyerleri için gerekli yetenekleri kazanmalarında yardımcı olmak ve onlara dünya vatandaşlığı bilinci kazandırmaktır. Güney Kore eğitim sistemi, ilk iki aşaması zorunlu olan 6+3+3+4 yıl şeklinde düzenlenmiştir. Çalışma disiplini, takım çalışması, yoğun ödev ve projelerin yer aldığı Japonya ve Güney Kore’de eğitim sisteminde okuma oranı fazlalığı ile bu akademik başarı kaçınılmaz durumda” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KİGA, Güney, Kore, ve, Japon, eğitimini, inceledi…,
Yorumlar
Haber Yazılımı