ugur okullari - destop
Haber Detayı
11 Aralık 2019 - Çarşamba 12:44
 
KESK’in 24. Yıldönümü buluşturdu…
KESK (Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyon)’nun Kuruluşunun 24. yılı münasebetiyle Hatay Şubesi tarafından Defne Kule Restoranda yemekli birlik ve dayanışma gecesi düzenlendi.
Siyaset Haberi
KESK’in 24. Yıldönümü buluşturdu…

KESK’in kuruluş aşamasından bugüne kadar tarihi süreci sinevizyon gösteriminin yapıldığı gecede Şubeler Platformu adına konuşan Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Mithat Kaynak ekonomik krizin ücretli kesimleri, dar gelirlileri adeta cendereye aldığı bir süreçten geçildiğine işaret etti ve şunları ekledi: “Yaşam ve çalışma koşullarımızın her geçen gün daha da zorlaştığı bu yakıcı süreçte başta emekçi sınıflar ve dar gelirliler olmak üzere 81 Milyonun geleceğini yakından ilgilendiren bütçe yasa teklifinin TBMM’deki görüşmeleri sürüyor. Ekonomi üst üste üç çeyrek dönemdir küçülmektedir. Buna göre 2018 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 2,8 azalan Gayrisafi Yurt İçi Hâsıla 2019 yılının ilk çeyreğinde yüzde 2,4, ikinci çeyreğinde yüzde 1,5 azalmıştır. Resmi işsizlik 14,2 ile son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Devletin resmi rakamları mevsimsel etiklerle artması beklenilen bir dönem olmasına rağmen Ağustos ayında da istihdamın azaldığını, işsiz sayısının 4 Milyon 650 bine ulaştığını göstermektedir. Her 100 Gençten 28’i, her 100 Genç Kadından 43’ü işsizdir”

 

Artmaya devam eden hayat pahalılığı sonucunda halkın tüketimini alabildiğine kıstığını da belirten Kaynak “TÜİK araştırması 26,5 oranı ile Türkiye’nin Avrupa’da ciddi maddi yoksunluk oranın en yüksek olduğu ülkesi olduğunu göstermektedir. Emeği ile geçim mücadelesi veren tüm kesimler gibi kamu emekçileri olarak bizlerin de sorunları artmaktadır. Toplu sözleşmelerle sefalet oranında artırılan maaşlarımız yaşanan hayat pahalılığı karşısında erimeye devam etmektedir. Maaşlarımıza yapılan sefalet oranlı artışlar yıllardır sürdürülen adaletsizlik sonucunda cebimize girmeden gelir vergisi olarak geri alınmaktadır” diye konuştu.

 

Kaynak, bütçe görüşmelerinde, Kamu emekçilerinin acil çözüm bekleyen sorunları arasındaki ekonomik krizden kaynaklanan kayıpların karşılanması, 3600 ek gösterge, hukuksuz KHK ihraçlarının görevlerine iadesi, adil vergi düzenlemesi, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, güvencesiz istihdama son verilmesi, güvenlik soruşturmaları ve arşiv araştırması adı altındaki fişlemelere son verilmesi, EYT’lilerin sorunlarının çözümü gibi temel konuların hiç biri yer almadığını vurguladı.

 

Adana Milletvekili Tülay Hatimoğllu da, özellikle bu gecede bulunmasının ayrı bir yeri olduğunu belirterek “Yıllardır mücadele ettiğim arkadaşlarım, dostlarımla birlikte bugün bu yemekte buluşmuş olmak benim açımdan çok anlamlı, çok güzel” dedi.  

 

Gecede bir araya gelenler birlikte sohbet etmenin keyfini yaşadı. KESK üyesinin şiir dinleyenleri duygulandırdı, ardından ise müzik eşliğinde havalar çekildi, çiftetelli oynandı ve konuklar gönüllerince eğlenme fırsatı buldu.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: KESK’in, 24., Yıldönümü, buluşturdu…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı