Haber Detayı
06 Ekim 2019 - Pazar 18:37
 
Kehribarzade hizmete girdi
İbrahim Yavuz’un sahibi olduğu Kehribarzade adlı tespih satış mağazasının açılışı İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, başkan yardımcıları, eğitimci Mehmet Mursaloğlu tarafından gerçekleştirildi.
Ekonomi Haberi
 Kehribarzade hizmete girdi

İskenderun’da kuaförlük sektöründe adından başarılarla söz ettiren Nasya Kuaför’ün sahibi İbrahim Yavuz, hobi olarak başlayıp daha sonra koleksiyonla kalıcı hali getirdiği tespih sevgisini şimdi de ticarete dönüştürdü. İş yaşamında tecrübe ve ticari zekasıyla ilkeli çalışarak ve hizmet kalitesinden ödün vermeden kendi sektöründe markalaşan İbrahim Yavuz, çok yönlü kişiliğini, dinamizmini ve ufkunu hobileriyle birleştirerek yeni açılımlarıyla gündeme geliyor.

 

İbrahim Yavuz, İskenderun Yavuz Sultan Selim Caddesi’nde (Belediye Evleri) faaliyet gösteren Nasya Kuaför yanında hizmete sunulan ‘Kehribarzade’ mağazasıyla tespih sanatına dair güzel örnekleri tespih severlerle buluşturdu.

 

Açılışta kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanı Tosyalı, genç girişimci İbrahim Yavuz’u kutlayarak, başarılar diledi.   

 

Nasya Kuaför ve Kehribarzade markasının sahibi İbrahim Yavuz, tespih sanatının zirve yaptığı bir dönem yaşadıklarını belirterek “Hemen hemen her kesimden insan, her yaştan, bay bayan fark etmeksizin tespih kullanmaktadır. Hem ibadet, hem stres, hem vücuda faydalı özellikleri, hem de alışkanlıklarından dolayı tercih edilen tespih şu anda en popüler dönemini yaşamaktadır. Bunun maddi, manevi, siyasi veya farklı nedenleri olabilir. Maddi açıdan da hak ettiği değeri bulduğu bir dönemdeyiz. Hem al-sat yapan kişiler, hem de ustaların para kazandığı bu ortamda yakın dostlarımızdan ve halkımızdan gelen yoğun talep üzerine bu defa tespih sanatı üzerine ikinci işyerimizi hizmete sunduk. Türkler tarafından üst düzey bir seviyeye getirilen tespih sanatının bu seviyede ilerlemesi veya daha da gelişmesi tespih ustalarının elindedir” diye konuştu.

 

8-10 yıl öncesine kadar tespih malzemesi olarak pek fazla çeşit ve model bulmanın şimdiki gibi kolay olmadığını da hatırlatan Yavuz “Eskiden en çok tercih edilen ürün ‘siyah kehribar’ diye bilinen oltu taşı ve kukaydı. Oltu taşının fiyatı uygun ve çok fazla. Kuka ise pahalı ve Oltu’ya nazaran daha azdır” dedi.

 

Bugün tespih fiyatlarının 5 liradan başlayıp 30 bin dolara kadar çıktığını sözlerine ekleyen İbrahim Yavuz bunda malzemenin değerinin yanı sıra yapan usta ve işçiliğin de etken olduğunu vurguladı.

 

Keribarzade Mağazasının açılış kurdelesinin kesilmesiyle birlikte mağazaya giren Başkan Tosyalı ve davetliler, tespih çeşitlerini hayranlıkla incelediler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Kehribarzade, hizmete, girdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı