SKODA


kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
23 Temmuz 2021 - Cuma 17:52
 
Kaymakam Yönden’den 24 Temmuz mesajı…
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, 24 Temmuz 1908 tarihinde “Türk Basınında Sansürün Kaldırılması” münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
Yaşam Haberi
Kaymakam Yönden’den 24 Temmuz mesajı…

Kaymakam Yönden, mesajında, “Günümüzde her insanın habere ulaşma, gerçek bilgiyi öğrenebilme ve fikirlerini ifade edebilme özgürlüğünün en temel hak olduğu görüşü hiç şüphesiz ki modern dünyada tartışmasız kabul görmektedir. Bu doğrultuda basın, kamu adına gerçekleri araştırma, doğru ve gerçek haberler ile kamuoyunu aydınlatma mesleğidir” dedi.

Demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracının basın olduğunun altını çizen Kaymakam Yönden “Demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumlarında başında gelmektedir. Yazılı, görsel ve işitsel kanalların aracılığıyla; yaşadığımız bölge ve tüm dünyada ki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olunmasının yanı sıra devlet ve vatandaş arasında iletişim kurulması, kamuoyu oluşturulması v. b. birçok önemli görev ve sorumlulukları üstlenmektedir. İlçemizde ki basın/yayın çalışanlarının mesleki etik ve kamusal menfaat bilinciyle yaptıkları ve yapacakları her türlü çalışmaların İlçemizin her alanda başarıya ulaşması noktasında olumlu katkılar sağlayacağına inancımız tamdır” diye kaydetti.

 

Kaymakam Yönden, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk`ün ‘Basın, Milletin Müşterek Sesidir’ sözünde de vurguladığı gibi basın teşkilatının toplumun aydınlatılması ve bilgilenmesi açısından üstlendikleri vizyon ve misyonu en güzel şekilde açıkladığına işaret ederek şöyle devam etti: “Basınımızın, demokrasinin vazgeçilmezi olduğu gerçeğini, 15 Temmuz 2016 günü ülkemizde yaşanan menfur darbe girişimi sırasında da bir kez daha idrak etmiş bulunuyoruz. Demokrasi, milli irade, milli birlik ve beraberliğimize sahip çıkarak, üzerine düşen görevi layıkıyla ifa eden yerel ve yaygın tüm basın kuruluşlarına bu özel gün vesilesiyle bir kez daha arz-ı şükranlarımı sunuyorum. Bölgemizde meydana gelen her türlü olumlu ve olumsuz gelişmelere dair kamuoyu oluşturarak, İlçemizin sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişmesine ciddi katkılar sunan mahalli basın, mesleki ilke ve esaslar çerçevesinde bugüne kadar icra ettikleri görevlerini, bundan sonra da aynı hassasiyet ile devam ettireceklerine canı gönülden inanıyorum.”

 

Kaymakam Yönden, Türk Basınında Sansürün Kaldırılışının 113'üncü yıldönümü dolayısıyla İlçede de faaliyette bulunan tüm yazılı, görsel ve işitsel basın kuruluşları, mahalli ve ulusal haber ajansı temsilcileri başta olmak üzere üstlendikleri sorumluluğun bilinciyle mesleğini icra eden tüm basın/yayın emekçilerinin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaymakam, Yönden’den, 24, Temmuz, mesajı…,
Yorumlar
Haber Yazılımı