ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
12 Aralık 2019 - Perşembe 11:51
 
Kaymakam Palmiye yapraklarından sepetçiliği inceledi
Arsuz Halk Eğitim Merkezi Bünyesinde unutulmaya yüz tutmuş meslekleri yeniden canlandırma projesi kapsamında düzenlenen sepetçilik kursunda, palmiye yapraklarından sepet yapan kadınları Kaymakam Musa Sarı ziyaret etti.
Magazin Haberi
 Kaymakam Palmiye yapraklarından sepetçiliği inceledi

İskenderun.Org haber portalının gündeme taşıdığı ve yaygın basında da haber olarak yer bulan ‘Palmiye yapraklarından sepet’ yapan kadınları HEM Merkezinde ziyaret eden Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, çalışmaları yerinde gördü kursiyerlerle görüştü.

 

Kaymakam Sarı, unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin yeniden canlandırılması projesinin önemli olduğunu belirterek “Bu proje sayesinde görüyorum ki, kadınlarımız el becerisi kazanmış, mesleği öğrenerek, ev ekonomisine katkı vermeye başlamışlar. Biz de kaymakamlık olarak bu projeye katkı sunabilmek için neler yapabileceğimiz görüşmek, aynı zamanda eğitmen ve kursiyerlerimizi kutlamak üzere buradayım” dedi.

 

Hem palmiye yapraklarını değerlendirip, ekonomiye kazandıran, hem de sepet ve çeşitli ürünler üreten kadınlara katkı sunmak için çalışmalar yapılabileceğini vurgulayan Kaymakam Sarı “Bu işi projelendirebilirsek, satışı için mesela bir internet sitesi oluşturabilirsek, bu işi daha da geniş alanlara yayıp, ekonomik getiriyi de çoğaltmamız mümkün. Hanımlarımızın bu işe gerçekten yoğun bir ilgisi var, Arsuz Halk Eğitim Müdürlüğü’nün marifetiyle, palmiye yapraklarından unutulmaya yüz tutmuş bir el sanatını tekrardan hayata geçirdik. Palmiye yapraklarından sepet, farklı ev gereçleri örüyorlar. Hem kursa yoğun bir ilgi, talep var, hem de hanımlarımızın götürdüğü pazarlarda doğal ürün olarak da yoğun bir talep var” diye konuştu.

 

İlçede Halk Eğitim Merkezi bünyesinde onlarca kursların bulunduğunu, ancak en yoğun ilgiyi burada gördüğünü ifade eden Kaymakam Sarı “Sizlerden hanımlardan talep geldikçe bu tür kurslarımızı devam ettireceğiz. Hem yer, hem de malzeme temini, kursların açılması, öğretmen temini konusunda hanımlarımıza yardımcı olmaya hazırız. Sizler yeter ki böyle öğrenmek isteyin. Biz istiyoruz ki hem evinde sıkılmasın, hem de bir şeyler öğrensinler” şeklinde konuştu.        

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Kaymakam, Palmiye, yapraklarından, sepetçiliği, inceledi,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı