ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
13 Kasım 2019 - Çarşamba 16:02
 
Kan donduran iddia; öz torunlarına istismar iddiası…
Hatay’ın Arsuz ilçesinde yaşları 6-7 olan iki torununa cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşmasında 74 yaşındaki öz dede mahkeme huzuruna çıkarıldı.
Yaşam Haberi
Kan donduran iddia; öz torunlarına istismar iddiası…

Arsuz ilçesinde tesadüfen okulda farkındalık eğitiminde öğretmenlerinin çocukları cinsel istismardan nasıl korunmasını ve kimlerin kendilerine nasıl dokunulması konusunda eğitim verdikleri sırada, sınıftan ayrılan küçük çocuğun durumunu araştıran öğretmen, 74 yaşındaki dedenin abla ve erkek kardeşine cinsel istismarda bulunduğunu öğrendi. Durumu hemen bakanlığa ve savcılığa bildiren milli eğitim olayı mahkemeye taşıdı. İddialara göre olay Arsuz ilçesinde meydana geldi. Dedesi ile birlikte aynı evde kalan biri 7 yaşında abla diğeri 6 yaşında erkek kardeşler 3 ay süreyle çocukların iddialarına göre dedeleri tarafından cinsel istismara uğradığı iddia edildi.

İskenderun Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmaya tutuksuz yargılanan dede ile torunları, ailesi, avukatları ile Kadın Platformu Avukatı Mehtap Sert katıldı. İskenderun Kadın Platformu dernek üyelerinin de takip ettiği mahkeme basın ve izleyiciye kapalı gerçekleştirildi.

İSTİSMAR 6 YIL SONRA ORTAYA ÇIKMIŞ

Dosyayı takip eden Kadın Platformu Avukatı Mehtap Sert mahkeme çıkışında yaptığı açıklamada “İlk duruşmada tanıklar, müştekiler, mağdurlar ve sanık dinlendi. Sanık Arapça konuştuğu için pek vakıf olamadık, tercüman vasıtasıyla beyanları dinlendi. Sanık iddiaları kabul etmiyor, iftira atıldığını söylüyor. Arada husumet var diyor, husumetin ne olduğunu söyleyemiyor. Adli tıp raporları çocukların anlattıklarının doğru ve samimi olduğu yönünde, rapor verdi. Olayın olduğu esnada biri 6, diğeri 7 yaşında, şu anda biri 13 diğeri 14. Bu olaylar 3 ay gibi kısa süre olmuş. Dedenin o dönemde eşi ölmüş. Yeni bir evlilik olduktan sonra, çocuklardan bir tanesi dedenin evine gitmemeye başlamış. Bir daha ki duruşma 16 Alalık tarihine ertelendi” diye konuştu.

Bu dosyada saha çalışmasının ne kadar önemli olduğunun bir kere daha altının çizildiğini vurgulayan Avukat Mehtap Sert “Çünkü Arsuz Milli Eğitim’in okullarda yapmış olduğu farkındalık, dokunma eğitimi neticesinde çocuklar öğretmenlerine anlattığı için bu olay ortaya çıktı” dedi.

24 YIL HAPİS İSTİYORLAR…

Biri 7, diğeri 6 yaşındaki iki torununa cinsel istismarda bulunan öz dedenin en yüksek ceza almasını istediklerini vurgulayan Avukat Mehtap Sert normalde sanık hakkında 16 yıl istendiğini, dede olması sebebiyle yarı oranıyla arttırılacağını, indirimsiz bu şekliyle cezanın en üst sınırının 24 yıl yaptığını, bu şekilde ceza verilmesini istediklerini söyledi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kan, donduran, iddia;, öz, torunlarına, istismar, iddiası…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı