ugur okullari - destop
Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 12:46
 
‘Kadına Şiddetle Mücadele’de Sendikacı duruşu…
Hizmet- iş Sendikası İskenderun Şubesi Kadın Komitesi Başkanı Özlem Akkatoğlu ”25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada bu mücadeledeki duruşlarına dikkat çekti.
Yaşam Haberi
 ‘Kadına Şiddetle Mücadele’de Sendikacı duruşu…

Sendika binasında Şube Başkanı Mehmet Yetim ve üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıda Basın açıklamasını okuyan Özlem Akkatoğlu, sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri olarak 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde bu mücadeleye destek olmak üzere bir araya geldiklerini söyledi.

Bu destekle birlikte kadınların dik duruştan vazgeçmeyeceğinin altını çizen Akkatoğulu “Tarih, Cumhuriyet Analarının düşmanlara karşı meydan okuyan direnişlerini yazmaktadır. Halime Çavuş'ların, Şerife Bacı’ların, Nene Hatunların evlatları olarak bu ülkenin kurtuluş mücadelesinin yanında olduk, şimdide bu ülke ilelebet var olsun diye mücadele edeceğiz” dedi.

Kadınların bugün siyasi ve toplumsal yalnızlaştırılma dahil, bütün zorluklara göğüs gererek, toplum içinde varlığını kabul ettirmek istediğine vurgu yapan Akkatoğlu “Tüm cinsiyetçi engellemelere rağmen bunun mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedirler. Kadınlar hayat denilen bu dikenli yolda, kutlu bir yürüyüş gerçekleştirmektedirler. Tüm dünyada ataerkil yönetim yapıları, kültürel cinsiyetçi yaklaşımlar, kadınlar ile erkekler arasında çatışmaları daha da artırmaktadır. Kadınlar sanılanın aksine güçsüz ve muhtaç değil, erkekler kadar çalışma hayatına ve toplumsal yapıya katkı sağlamakta ve çaba sarf etmektedir. Kadınlar annelik gibi zor ve kutsal bir görevi gece-gündüz demeden her saniye üstlenmektedir. Bilinmesini istiyoruz ki; bizler, kadınlar olarak kararlı yürüyüşümüzden her ne olursa olsun vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Edirne'den Kars'a, Sinop’tan Hatay’a tek yürek olmuş kadınlar ve anneler olarak ‘kadına şiddet yakışır" etiketine kesinlikle karşı çıktıklarını sözlerine ekleyen Akkatoğlu “Yerel, ulusal ve uluslararası kamuoyunu, kadınların yanında olmaya davet ediyoruz. Türkiye, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) işyerlerinde şiddet ve tacizin önlenmesini amaçlayan 190. sayılı sözleşmenin kabulünde öncülük etmelidir. Sözleşmeye öncülük etmek sadece Hükümetin değil; tüm işverenler ve işçi sendikalarının görevi olmalıdır. HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ Kadın Komiteleri olarak bu mücadelenin sürmesi için Türkiye'nin tüm kesimlerinden gayret ve destek beklemekteyiz= Ülkemizin geleceğine, refahına, dini inançlarına, birlik ve beraberliğine zarar vermeye çalışan terör örgütlerine ve siyasi uzantılarına karşı yıllardır top yekün mücadele içerisindeyiz. Türkiye'de 2019'un son 11 ayında 352 kadın, maruz kaldığı şiddet sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Bu tablo gelişen ve büyüyen Türkiye'ye yakışmamaktadır” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , ‘Kadına, Şiddetle, Mücadele’de, Sendikacı, duruşu…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı