Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 19:13
 
Kadına şiddet ve çocuk istismarına mor çember eylemi…
Hatay’da da Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, kadına yönelik şiddete dikkat çekmek mor çember eylemi gerçekleştirdi.
Yaşam Haberi
 Kadına şiddet ve çocuk istismarına mor çember eylemi…

Antakya Uğur Mumcu Meydanı’nda düzenlenen eyleme Hatay’da da Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu üyeleri ellerinde "Çocuk istismarının affı olmaz" pankartı ve "Çocuk tanımını değiştiremezsiniz", "Evlilikle istismarı aklayamazsınız" “Erkek şiddetine karşı 6284'ü uygula" dövizleri açıldı.

Platform adına konuşan Eğitim-Sen Şube Sekreteri Mutlu Aymaz, çocuk istismarının affının olmayacağını belirterek, erkek şiddetine karşı 6284'ün uygulanmasını istedi.

Aymaz, yetersiz olan mevcut yasaların daha da derinleştirildiği 2016 yılından bu yana mütemadiyen önümüze gelen çocuk istismarcılarına evlilik yoluyla affın, bayram sonrası meclis açıldığında ilk gündeme gelecek konulardan olduğuna işaret etti.

İnfaz yasasının geçirildiği gece yarısı ortaya çıkan taslak, yükselen tepkilerin karşısında muhalefetin desteğini alamadığı için meclis gündemine gelemediğinin altını çizen Aymaz “Ama AKP milletvekili Said Yüce twitter hesabından açık bir şekilde tasarının bayram sonrası meclise geleceğini yazdı. Bizlerin “Çocuk yaşta evlilik”, ataerkil merkezli ikdarın ise ‘’bir kerelik  af’’  adıyla gizlemeye çalıştıklarının, 13 yaşında kız çocuklarını 28 yaşındaki erkeklerle evlendirmeyi meşrulaştırmak olduğunun bilinci de  olmakla beraber, yoksul bir kitle olan kadınların dünyayı etkileyen korona  sürecinde kadınlar içinde dahi gerek eğitim gerek sosyal gerek ekonomik anlamda eşit olmadığı böylesi bir düzende kız çocuklarının eğitim hakkını elinden almak, bizi yoksullaştırmak, geleceksizleştirmek olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

 “Bir kerelik af” diyerek bunu alelacele geçirmek sorunu çözmeyecek, ileride yeniden bu tip aflara ihtiyaç olduğunun iddia edilmesine sebep olacağını savunan Aymaz “Aralanan bu kapı kız çocuklarının çocukluğunu ellerinden alacak, evlilik yaşını fiilen 13’e indirecek. BU YASA BİZLERE DİYORKİ 15 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz edildi ve çocuk, tecavüz edenle evlendirildiyse, tecavüz faili artık çocuğun kocası olduğu için suçsuzdur diyor. Ancak evliliklerde dahi partnerin rızası yoksa böylesi bir davranış amasız fakatsız tecavüzdür. Evlilikle veya kocası olmasıyla tecavüzü görmezden gelemezsiniz. Bu yasa tasarısı kimi koruyor, kimi cezalandırıyor? Tasarı tecavüzcüleri koruyor, cinsel istismara uğratılmış çocukları cezalandırıyor. Bu tasarının meclisten geçmesi, çocukların devlet eliyle sistematik olarak tecavüze mahkûm edilmesi anlamına getiriyor” şeklinde konuştu.

Türkiye, çocuğa yönelik cinsel istismarda dünyada 3'üncü sırada olduğunu anımsatan Aymaz açıklamasını şöyle sürdürdü: “Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye'de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı son 10 yılda 3 kat arttı. Türkiye'deki cinsel suçların yüzde 46'sı çocuklara karşı isleniyor. 2002'den bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. 15 yaşın altında cinsel istismara uğratılarak doğum yapan çocuk sayısı 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti. Ve her geçen gün televizyonda, sosyal medyada çocuk istismarını açık açık savunanlar artıyor. Evlenmek ya da çocuk yapmak çocukların değil, yetişkinlerin kendi rızalarıyla verebileceği kararlardır. Çocukların çocukluklarını çalmanıza izin vermeyeceğiz!”

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Kadına, şiddet, ve, çocuk, istismarına, mor, çember, eylemi…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı