Haber Detayı
06 Ağustos 2019 - Salı 09:57
 
Kadın Üniversiteler konusunu Danıştay'a Taşıyacağız
Vatan Partisi Antakya’da Yer Altı çarşısında ve İskenderun’da Havuzlu Çarşıda Öncü Kadın Hatay İl Başkanlığı tarafından Cinsiyete dayalı kadın üniversitelerine karşı imza kampanyaları başlattı.
Eğitim Haberi
Kadın Üniversiteler konusunu Danıştay'a Taşıyacağız

Vatan Partisi Öncü Kadın Başkanı Serap Zehal, kampanyayı bütün ilçelerde sürdüreceklerini ve gerekirse Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını belirtti.

 Vatan Partisi Hatay İl Başkanı Serap Zehal, Kadın Üniversitelerinin gündeme gelmesiyle birlikte harekete geçtiklerini belirterek, “Cumhuriyet Devrimi ile aydınlanmış Türkiye’nin ve özgürleşmiş Türk kadınının Kadın Üniversitelerine ihtiyacı yoktur.” Dedi

Zehal , Kadın Üniversitelerinin anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu, böyle bir girişimde bulunulursa Danıştay’a dava açacaklarını ve bağımsız Cumhuriyet Yargısına güvendiklerini belirterek şunları söyledi:

“Vatan Partisi’nin kadın kolları Öncü Kadın olarak, bugünden itibaren ‘Üniversiteli Kadını Kafese Koyamazsınız’ kampanyası başlatıyoruz. Hatay ilimizin bütün ilçelerinde mücadele başlatıyoruz. Partimize üye olsun olmasın bütün kadınları mücadeleye çağırıyoruz. Başta kadın örgütleri olmak üzere bilim dünyası örgütlerini, iş dünyası örgütlerini, gençlik örgütlerini, meslek odalarını, demokratik kitle örgütlerini birlikte hareket etmeye davet ediyoruz. ”

KADIN ÜNİVERSİTELER JAPONYA DA

Kadın Üniversiteleri, 1900’lü yılların başlarında Japonya’da karma üniversite teklifinin kabul görmemesi nedeniyle, kadınların da yükseköğrenim alabilmesi için kurulmuş, sonrasında ise karma yükseköğretim kurumları açılmıştır. Japonya’da faaliyet gösteren “kadın üniversiteleri” incelendiğinde, bu kuruluşların daha çok geleneksel olarak kadınlara atfedilen konularda eğitim verdiği görülmektedir. Şu anda 21. yüzyıldayız ve akademik olarak erkeklerin başarılı olup da kadınların başarısız olduğu bir dal bulunmamaktadır. Bu üniversitelerin amacının kadını belirlenmiş meslek alanlarına hapsetmek olduğu açıktır.

1900’lü yılların başında değiliz ve Japonya’da yaşamıyoruz. Cumhurbaşkanını 2019 Türkiye’sine bakmaya davet ediyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kadın, Üniversiteler, konusunu, Danıştay'a, Taşıyacağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı