ugur okullari
Haber Detayı
20 Mayıs 2020 - Çarşamba 12:31
 
K. Maraş dondurmaları İskenderun ve Bölgede…
Hazır döner sektöründeki yerini koruyan Ercan Gıda Ticaret ve Pazarlama firması sahibi Semir Ercan, bölge disbirötürü olarak Beşenoğlu K. Maraş dondurmasını yöre insanının damak tadıyla buluşturdu.
Yaşam Haberi
K. Maraş dondurmaları İskenderun ve Bölgede…

Yıllardır Gıda söktürende kendinden söz ettiren Ercan Gıda Ticaret ve Pazarlama Şirketi, yine gıda sektörünün vazgeçilmezlerinden Kahramanmaraş’ın meşhur dondurmasını Beşenoğlu farkı ile bölge pazarına taşıdı.

 

Beşenoğlu Kahramanmaraş Dondurmaları Bölge Disbiritörü Ercan Gıda Ticaret ve Pazarlama firması sahibi Semir Ercan ürünlerinin kaliteli ve tercih edilen bir marka olduğunu belirterek “Yılların tecrübesi ile Kahramanmaraş’ın bu vazgeçilmez lezzeti İskenderun ve çevresinde de beğenilere tüketiliyor. Künefe başta olmak üzere tatlıların üzerinde en çok tercih edilen dondurmanın kiloluk ve küçük gramaj kutularda talebe göre satışa sunuluyor. Firma olarak, Hatay, dışında Osmaniye, G. Antep ve K. Maraş’a hitap ediyoruz. Beşenoğlu Kahramanmaraş dondurmasını lezzetin merkezinden alarak diğer bölgelerdeki müşterilerimize sunmaya çalışıyoruz” dedi.

 

Damaklarda farklı bir lezzet bırakan K. Maraş dondurmasının, Ahir Dağı ve Maraş Dondurma ustalarının bir mucizesi olduğuna dikkat çeken Ercan “Dünyaya marka olmuş Kahramanmaraş dondurması; Ahir Dağının yüksek yamaçlarında Maraş Coğrafyasına özgü kekik, keven, sümbül ve çiğdem gibi çiçeklerle beslenen keçilerin eşsiz kıvam ve aromaya sahip sütleri ve Ahir Dağının topraklarından baharla beraber yeşeren yabani orkide çiçeklerinin yumru köklerinden elde edilen Saleple ustalarının mahir ellerinde benzersiz bir lezzete dönüşmektedir. Türkiye’de tek, Dünyada marka olmuş Kahramanmaraş Dondurmasının en büyük özelliği üretiminde kullanılan sütün keçi sütü olmasıdır” diye konuştu.

 

MARAŞ DONDURMASI…

Bölge disbirtörü Semir Ercan meşhur dondurmanın yapılışıyla ilgili bilgiler vererek “90 derece sıcaklıkta kaynatılan sütler, mikroorganizmalardan arındırılır, daha sonra bu süte önce sahlep, ardında şeker katılır. İyice karıştırılan bu karışım, 6-8 saat dinlendirdikten ve eksi 6 derecede soğutulduktan sonra tüketime sunulur” dedi.

 

İçerisinde A B C D ve E grubu vitaminleri ile kalsiyum fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum demir ve çinko gibi minerallerin de bulunduğunu ifade eden Ercan “Kahramanmaraş dövme dondurmasının 100 gr. sade dondurmada 135 mg kalsiyum, 115 mg fosfor, 100 mg. sodyum, 160 mg. potasyum, 0,1 mg. demir, 130 mg. A vitamini, 0,21 mg.E vitamini 0,25 mg. B vitamini ve 0,13 mg. diğer vitaminlerin olduğu tespit edilmiştir. Bugün Kahramanmaraş dövme dondurması 50 farklı çeşit ve tat da üretilip yurt içi ve yurt dışına dağıtımı yapılmaktadır.

Ercan Gıda farkı ve Beşenoğlu markası ile eşsiz Maraş dondurması lezzetimize sizler de ortak olun.” Şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: K., Maraş, dondurmaları, İskenderun, ve, Bölgede…,
Yorumlar
Haber Yazılımı