Haber Detayı
18 Eylül 2019 - Çarşamba 17:02
 
İTSO’da Mahireller Projesi tanıtıldı
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Mahireller Projesi’ mesleki yeterlilik ve belgelendirme farkındalık toplantısı yoğun ilgi gördü.
Ekonomi Haberi
İTSO’da Mahireller Projesi tanıtıldı

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz açılış konuşmasında, “Mahireller projesi’nin 25 Aralık 2017 tarihinden bu yana Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı ortaklığıyla yürütüldüğünü söyledi.

İTSO Başkanı Yılmaz, Avrupa Birliğinin finansa ettiği ve 15 milyon Avroluk bütçeli proje kapsamında Türk vatandaşlarının ve geçici koruma altındaki Suriyeli misafirlerin mevcut mesleki becerilerinin belgelendirilmesi ve bu sayede istihdam edinilebildiklerinin attırılmasının amaçlandığını kaydetti.

Projenin iki yıl sürmesinin hedeflendiğini belirten Yılmaz “Türkiye’deki geçici koruma altındaki Suriyeli nüfusunun yoğunlaştığı Adana, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis, Konya, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa illerinde, bu illerdeki Ticaret ve Sanayi Odaları işbirliğiyle uygulanmaktadır. Projenin Hatay ayağının İlimizde ve odamızda yapılması sanayi ve demir ticaretinin merkezi konumunda olan şehrimiz, üyelerimiz ve projenin verimliliği açısından önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Oda üyelerimizin söz konusu projeden faydalanmaları adına İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak elimizden gelen destek vereceğiz” dedi.

     Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin de Mahireller Projesi mesleki yeterlilik ve belgelendirmenin önemine değinerek nitelikli iş gücü çıtasını yükselteceğine inandığını vurguladı.   

Mahireller Projesi yerel Oda Koordinatörü Samet Fırat Soydemir de sine vizyon destekli sunumunda projenin bölge için avantajlarını ve projeden faydalanacak Türk ve mülteci konumundaki Suriyelilerin meslek edinmeleri ve alınması gerekli mesleki yeterlilik belgeler ile ilgili teknik bilgiler verdi.

TOBB MEYBEM A.Ş. Genel müdürü Ahmet Saygın Baban da Proje kapsamındaki illerde faaliyet gösteren firmaların beceri talepleri ve bu illerde yaşayan Türk ve Suriyeli vatandaşların mevcut mesleki becerilerinin analiz edilmesinin hedeflendiğini hatırlatarak “TOBB MEYBEM olarak 2019 yılı sonuna kadar sınav ve başvuru ücretini karşılıyoruz. Projeden çalışan veya iş arayan geçici koruma altındaki Suriyeliler, vatandaşlarımız arasından mevcut çalışanlar, iş arayanlar veya iş gücü piyasasına girmeye hazırlanan mesleki ve teknik eğitim öğrencileri hedeflenmektedir. Projenin hedefleri arasında ise yine ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünü kolaylıkla bulma, nitelikli iş gücü sayesinde daha verimli bir iş yeri, mevcut çalışanlarınızı ücretsiz olarak belgelendirme imkanı, geçici koruma altındaki Suriyelilerin iş alım süreçleri ve yasal prosedürler hakkında bilgi sahibi olma fırsatı, iş veren maaş teşviklerinden faydalanarak nitelikli iş gücü istihdam edebilmede kolaylık sağlanması hedeflenmektedir” diye konuştu.

Mesleki yeterlilik belgesini ehliyet olarak tanımladıklarını sözlerine ekleyen Genel Müdür Ahmet Saygın Baban “Araç kullanmak için ehliyet almak ne kadar zorunlu ise, Emlakçılık, motorlu kara taşıtları, inşaat, sanayi sektörleri başta olmak üzere 117 iş kolunda,  tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde belge alma zorunluğu getirilmiştir. Bu amaçla Türkiye genelinde tüm illerimizde çalışmalar yürütmekteyiz.  Projenin Ülkemiz ve Hatay için de hayırlı olmasını temenni ediyor, katılımlarınız için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Mahireller Projesi mesleki yeterlilik ve belgelendirme farkındalık toplantısında ayrıca, Mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanan Miktad Yılmaz, Osman Bayram, Ramazan Tonbul, Hikmet Kara, Ayhan Gençoğlu, Adem Oduncu, İrfan Yalçın, Bülent Taşyürek, Mehmet Mustafa Yılmaz, Murat Kahvecioğlu, Ali Çitanak  Engin Yeşilgün ve Rafi Sümbültepe’ye  belgelerini İskenderun Belediye Başkan yardımcısı Kemal Nadir Ünal,  İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO  Meclis Başkanı Okan Belli, İTSO Başkan yardımcısı Muhsin Yeter, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, TOBB MEYBEM A.Ş.Genel müdürü Ahmet Saygın Baban, SGK İl Müdürü Hamit Bal, KOSGEB İl müdürü  Hayrettin Çevik, takdim ettiler.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İTSO’da, Mahireller, Projesi, tanıtıldı,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı