Haber Detayı
13 Mart 2020 - Cuma 16:07
 
İstiklal Marşımızın 99. Yıldönümü kutlandı…
Hatay’ın İskenderun ilçesinde protokolün de ilgi gösterdiği İstiklal Marşımızın kabulünün 99’ncu Yıldönümünün kutlandığı programda öğrencilerin sunumu duygulu anlak yaşattı ve büyük alkış topladı.
Eğitim Haberi
 İstiklal Marşımızın 99. Yıldönümü kutlandı…

İskenderun Barbaros Mesleki Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi’nin hazırladığı İstiklal Marşımızın Kabulünün 99’ncu yıldönümü töreni, Belediye Kültür Sarayı’nda gerçekleştirildi. Programa, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çelikkol, Ağır Ceza Reisi ve Adalet Komisyonu Başkanı Salih Doğan, Baro Temsilcisi Av. Sevinç Çakıcı, Sahil Güvenlik İskenderun Grup Komutanı SG Kd. Binbaşı Oğuz Emre Çiçek, İlçe Jandarma Komutanı J. Kd. Yüzbaşı Ferit Gül, İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, Kurum Müdürleri, Okul İdarecileri ve Öğretmenler, Sivil Toplum Kuruluşları ve Siyasi Parti Teşkilatları Temsilcileri, öğrenciler ve velileri katıldı.

İskenderun Barbaros Mesleki Teknik ve Anadolu Meslek  Lisesi Tarih Öğretmeni Doğan Alkaç, Mili Mücadele dönemindeki tarihi gelişmelere değinerek, Büyük Şair Mehmet Akif Ersoy’un düşünceleriyle, dünya görüşüyle, güç karşısındaki asil duruşuyla milli mücadeleye ivme kazandırdığını, bu manada kaleme aldığı İstiklal Marşı'nın ise aziz milletimizin vatanını koruma ve savunma azmini, kararlılığını ve kahramanlığını ortaya çıkaran ulvi bir çalışma olduğunu bir kez daha vurguladı.

BİRİNCİ M. AKİF ERSOY ORTAOKULLU

Programda, İstiklal Marşı’nı ezbere güzel okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Birinci olan Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Öğrencisi Ayfer Karagöz’ün ödülünü İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İkinci olan Şehit Ömer Halis Demir Ortaokulu Öğrencisi Ayşe Aytekin’e ödülünü Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çelikkol, Üçüncü olan Namık Kemal Ortaokulu Öğrencisi Efe Ömer Yavuz’a ödülünü İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı taktim etti.

İstiklal Marşı’nın her mısrası öğrenciler tarafından en gür, duygu yüklü sesle okunduğu ‘İstiklal’ adlı tiyatro oyununda, ‘KORKMA!’ vurgusu ise büyük beğeni topladı. Ayrıca sahneden inen öğrenci “Korkma! Şehitler Tepesi Boş Değil” diye haykırdı, Türk Bayrağı’nı üç kere öperek İskenderun Kaymakamı İskender Yönden’e verdi. Kaymakam Yönden de bayrağı üç kere öperek öğrenciden teslim aldı.

Salonun iki yanından sahneye sırayla çıkan İskenderun Barbaros Mesleki Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi Kızılay Uygulama Anaokulu öğrencileri Yüsra Nur ve Judi; özgüvenleri, vatan ve millet sevdasıyla dolu minicik yürekleriyle tüm salona duygu dolu anları İstiklal Marşı’nın dizelerini gür bir sesle okurken yaşattılar. Program sonunda sergi gezildi.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: , İstiklal, Marşımızın, 99., Yıldönümü, kutlandı…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı