ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
29 Ekim 2020 - Perşembe 17:29
 
“İstihdam paketi güvensizleştirme paketidir”
Türk Metal Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Çakır Varan TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba kanun teklifi ile yıllardır karşı durdukları esnekleşme ve güvencesizleştirme konularının tekrar gündeme geldiğini savundu.
Ekonomi Haberi
“İstihdam paketi güvensizleştirme paketidir”

Sendika Binasında bir basın toplantısı düzenleyen Türk Metal Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Çakır Varan, İskenderun’da gerçekleştirilen hain terör saldırısını da kınayarak, bu ülkenin, kentin birlik ve beraberliği kimsenin bozamayacağını söyledi.

‘İstihdam paketi’ adı altında kamuoyuna sunulan düzenlemeye işaret eden Çakır Varan “Bu uzun vadede bir güvencesizleştirme ve sendikasızlaştırma paketi. 25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere ‘istihdam kolaylığı sağlayacağı” iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üst olmasına neden olacaktır. Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem de çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz” dedi. İşsizlik Sigortası Fonunun, işvereni teşvik fonuna dönüştüğünü ifade eden Varan “Meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi, işverenlere teşvik muafiyet af getirmektedir. İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır. Türk-İş yıllardan beri, esnekleşme, güvensizleştirme ve kuralsızlaştırmaya karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmektedir. Salgın koşulları fırsata dönüştürülmek istenmektedir. Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır. Yapamayacaksınız yaptırmayacağız!” diye konuştu. Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politikanın kayıt dışı çalışmayı önlemek olduğuna işaret eden Varan “Ülke ekonomisi ve işçiler, kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir. Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır. Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır. Salgın koşullarında işsizlikle mücadele böyle olmaz, İstihdamı artıracağız deyip işçiler güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkum edilemez! İşçiler zorla ücretsiz izne çıkarılarak, günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz! Sosyal diyaloğun içini boşaltarak iş barışı sağlanamaz! İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenerek işsizlikle mücadele edilemez! TBMM’deki söz konusu düzenleme “işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etme” düzenlemesidir! Bugün rüzgâr eken yarın fırtına biçecektir! İşçinin bu düzenlemeye vereceği yanıt nettir: Mücadele mücadele, mücadele…” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “İstihdam, paketi, güvensizleştirme, paketidir”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı