Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 18:30
 
İSTE üç iddialı çalışmayla Teknofest yarışında…
İSTE (İskenderun Teknik Üniversitesi) öğrencileri insansız hava araçları, hidrojen ve elektrikle çalışan otomobillerini TIR’a yükleyerek törenle Teknofest yarışları için İzmit'e gönderdi.
Eğitim Haberi
İSTE üç iddialı çalışmayla Teknofest yarışında…

Hatay’ın İskenderun ilçesinde bulunan İSTE (İskenderun Teknik Üniversitesi) öğrencileri kampüsde 9 aylık çalışma sonucu tasarladıkları insansız hava araçları, elektrikli ve hidrojenle çalışan otomobillerle (TEKNOFEST) İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivaline katılıyor.  

İSTE’li öğrenciler yarışma öncesi ekip arkadaşları ile birlikte proje araçlarının son kontrollerini yaptı. Sponsor kuruluşların temsilcilerinin de katıldıkları uğurlama töreninde Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, bu yılki projelerinin daha iddialı olduğunu söyledi.

Geçen yıl yarışmaya bir otomobille katıldıkları ifade eden Rektör Dereli, "Bu sene üç ekiple finale kaldık ve daha iddialıyız. Katıldığımız iki otomobilden birisi elektrikli, diğeri de hidrojenli olarak çalışmaktadır. Biliyorsunuz elektrikli otomobillerden sonra hidrojenli araçlar gelecek yıllarda ticarileşecek. Elektrikli araçlara göre daha tasarruflu olacak. Onun için öğrencilerimiz tarafından geliştirilmesi çok çok önemlidir. Üniversiteler bazında baktığımızda hem hidrojenli hemde elektrikli otomobil yarışına katılan ender üniversitelerden birisiyiz. Tabi ki biz teknik üniversiteyiz bizden beklenen de zaten buydu. Kazanmaktan daha önemli bir şey var oda takım olmaktır" diye konuştu.

Öğrenciler tarafından yaklaşık 9 ayda tamamlanan otomobiller ile insansız hava araçları son kontrolleri yapıldıktan sonra Son hazırlıkları tamamlandıktan sonra İzmit'e gönderilmek üzere TIR'a yüklendi.

İSTE’li öğrenciler yarışmaya katılacakları araçlarıyla 14-22 Eylül'de İzmit'te gerçekleşecek olan Teknofest’te rakipleriyle mücadele edecekler.  

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İSTE, üç, iddialı, çalışmayla, Teknofest, yarışında…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı