kehribar - logo yanı
Haber Detayı
01 Temmuz 2019 - Pazartesi 20:46
 
İSTE Meslek Yüksek Okulu Yetiştirecek
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu (İMYO) bünyesinde Türkiye’de ilk olan “İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operasyonları Programı” açtı.
Eğitim Haberi
İSTE Meslek Yüksek Okulu Yetiştirecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), İSTE İskenderun Meslek Yüksekokulu ile Eskişehir Teknik Üniversitesi Porsuk Meslek Yüksekokulu’nda, Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip, “İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operasyonları Programı” açılması kararı aldı.

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli; Türkiye, düne kadar konuya ilişkin teknolojileri ithal eden bir ülke iken, son senelerde savunma sanayinde yapılan büyük yatırımlarla, bugün tamamen yerli İnsansız Hava Araçlarını (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçlarını (SİHA) üretebilen ve satabilen 8 ülkeden biri haline geldiğini söyledi.

İHA’ların, gözetleme, keşif, imha, taşımacılık, zirai ilaçlama, kamera çekimi ve yangın söndürme ve benzeri gibi alanlarda kullanımı gün geçtikçe yaygınlaştığını söyleyen Rektör Dereli şöyle devam etti:

“ Uygun bir biçimde silahlandırılarak, savunma ve askeri amaçlar için kullanılabilen stratejik SİHA’lar haline getirilebiliyor. Ülkemiz, İHA/SİHA ve ilgili teknolojilerinin geliştirilmesi ve kullanımı konusuna büyük önem vermektedir ve bu konuda önemli bir ilerleme kaydetmiştir. Bu nedenle, yerli ve milli İHA/SİHA teknolojileri ve operasyonlarına yönelik olarak üniversitelerde de eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme çalışmaları yapılması ve nitelikli uzmanlar ve teknik elemanlar yetiştirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, “İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operasyonları Programı”’nın ilk kez İSTE’de açılmasının uygun görülmesinden ve bu misyonun Eskişehir Teknik Üniversitesi ile birlikte İSTE’ye verilmiş olmasından gurur duyuyoruz. Kontrol, enstrümantasyon, mekatronik, makine, elektronik ve haberleşme programlarında yer alan öğretim elemanlarımız ile birlikte güçlü bir laboratuvar alt yapısına sahip Yüksekokulu’muzda Ülkemiz açısından stratejik olan İHA/SİHA teknoloji ve operasyonlarının geliştirilmesine katkı koyabilecek ve bu teknolojiyi kullanabilecek nitelikte ve donanımda teknik elemanlar ve uzmanlar yetişecek”

Kaynak: Editör:
Etiketler: İSTE, Meslek, Yüksek, Okulu, Yetiştirecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı