tek okulları


kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
19 Eylül 2020 - Cumartesi 15:21
 
İSTE Hacı Mehmet Karatoyuk Camii Hayırlı Olsun
İskenderun Teknik Üniversitesi içerisine yapılması planlanan caminin protokolü Hatay Valiliği, İSTE ve İskenderun ilçe Müftülüğü arasında imzalandı.
Eğitim Haberi
İSTE Hacı Mehmet Karatoyuk Camii Hayırlı Olsun

Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın makamında yapılan protokol törenine Vali Doğan’ın yanı sıra, İSTE Rektör Vekili Prof. Dr. Tolga Depci, İskenderun İlçe Müftüsü Osman Şekerci katıldı. Katılımcılar İSTE Hacı Mehmet Karatoyuk Camiinin hayırlı olması temennisinde bulunarak, katkı sağlayan hayırsever Karatoyuk ailesine teşekkür ettiler.

DOKUZ DÖNÜM ÜZERİNE YAPILACAK

İSTE Merkez kampüste 1 aya kadar başlanacak olan İSTE Hacı Mehmet Karatoyuk Camii Selçuklu Mimarisi tarzında yapılacak. 2021 yılının sonuna doğru açılması planlanırken toplam camii alanının 8915 m2 olacağı ve kapalı alanın 715 m2’yi kapsayacağı öğrenildi.  Camii avlusunda revakların alanı ise proje de 1087 m2 şeklinde planlanırken, tek minareli olacak camide hakim olan renk ise hem iç mekan hem de dış mekanda ağırlıklı olarak açık renkler olacak. İSTE Hacı Mehmet Karatoyuk Camiinin avlu girişi 1 ön ve 2 yan cephe olmak üzere toplam 3 ayrı kapıdan olurken, burada bir estetik şadırvan ibadete gelenleri girişte karşılayacak. Pandemi koşulları dışında normal zamanda camiinin kapalı mekânında 1500, açık alandaysa 2000 kişi olmak üzere, toplamda 3500 kişi ibadetini gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilecek. Kampüs içerisinde camii ulaşımını araçlarıyla yapacaklar içinde yan kısımda açık bir otopark alanı bulunacak. Camiinin açık alanında yer alan revak bölümünde yapılacak olan küçük düzenlemelerle buralar ihtiyaç halinde taziye yeri, kütüphane ve ders çalışma odaları olarak da kullanılabilecek.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İSTE, Hacı, Mehmet, Karatoyuk, Camii, Hayırlı, Olsun,
Yorumlar
Haber Yazılımı