ugur okullari - destop
Haber Detayı
25 Temmuz 2020 - Cumartesi 16:51
 
İSTE’de İHA Pisti!
İHA (İnsansız Hava Aracı) tasarımcıları ile model uçak tutkunlarının amatör sportif havacılık faaliyetlerini yapabilmeleri amacıyla İSTE Merkez Kampüsde düzenleme yayılan İHA pisti hizmet vermeye başladı.
Yaşam Haberi
İSTE’de İHA Pisti!

1950’lerde bazı şehirlere tarifeli uçuşların gerçekleştirildiği, 1990’larda stol tipi uçakların rahatlıkla iniş kalkışına olanak verecek şekilde inşa edilen bir piste sahip olan İskenderun Havaalanı arazisine İSTE Kampüsü kuruldu. Yapılan kampüs planlaması ile uçak pist bugün tamamen kullanılamaz duruma getirilirken, gerçek uçakların uçuşu artık hayal oldu.

İSTE İskenderun Teknik Üniversitesi uçuş sevdasından vazgeçmedi, her yıl düzenlediği “Teknoversite Günleri” organizasyonuna ve dünyanın en büyük havacılık etkinliği olarak nitelenen ‘TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne yönelik Ar-Ge çalışmalarının, yarışmalarının gerçekleştirilebilmesi için, harekete geçti. İHA (İnsansız Hava Aracı) tasarımcıları ile model uçak tutkunlarının amatör sportif havacılık faaliyetlerini yapabilmeleri amacıyla Merkez Kampüs içerisinde yer alan göletin hemen yanında İHA pisti yapıldı ve hizmet vermeye başladı. İHA pistindeki deneme uçuşları için ilk iniş ve kalkışlar hafta sonunda İHA pilotları tarafından gerçekleştirildi.

İHA0 VE İHA01 UÇUŞLARI YAPILABİLİYOR

İSTE Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Sezer Çoban; pistin kazandırılmasında emeği geçen Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli ile Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu’na teşekkür ederek; “TEKNOFEST ve Teknoversite Günleri organizasyonları için hazırlıklarımızı burada daha rahat bir ortamda yapma imkânı bulacağız” dedi.

Sabit kanatlı ve döner kanatlı İHA’lar üzerine çalışmalara devam ettiklerini belirten Öğretim Üyesi Dr. Sezer Çoban “Model uçak kavramı literatürde yerini artık İHA terimine bırakıyor. Bizler de Emniyet ile irtibat sağlayarak, İHA0 ve İHA01 uçuşlarımızı, gerekli güvenlik önlemlerini sağlayarak ve izinlerini alarak, yeni pistimizde rahatlıkla gerçekleştirmeye başladık. Pistin, etrafında herhangi bir alıcı, elektrik direği veya istasyonun bulunmaması, yine araç trafiği gibi geçişi engelleyici unsurların olmaması ve denize yakın bir yerde konuşlanması çok büyük avantaj ve rahatlık sağlıyor. Pistimizin üniversitemize, İskenderun’a, İHA tasarımcılarına ve model uçak tutkunlarına hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TRİBÜN PLANLANIYOR

İSTE Merkez Kampüste hizmete giren pistin, İskenderun’un ilk ve tek İHA pisti olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli “Özellikle TEKNOFEST ve Teknoversite Günleri’ne hazırlanan öğrencilerimiz, takımlarımız ve pilotlarımız bundan böyle daha iyi çalışma imkânı bulacaklar. İleride bu pistteki gösterilerin daha rahat izlenebilmesi için mütevazı bir tribün yapılması da planlanabilir. Her yıl gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören Teknoversite Günleri etkinliğimizde önümüzdeki yıl model uçak festivali, yamaç paraşütü ve paramotor gösterileri de bu pistte yapılabilir” şeklinde konuştu.

İSTE olarak Havacılık ve Uzay Bilimleri konusunda birbirini tamamlayan önemli yatırımlar ve atılımlar yapıldığına işaret eder Dereli şunları kaydetti: “Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde bu yıl Havacılık Yönetimi, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Uçak Bakım-Onarım ve Havacılık Elektrik ve Elektroniği olmak üzere 4 Bölüme öğrenci alıyoruz. Ayrıca bunları bütünleyecek bir İHA Bölümü’nü de İskenderun Meslek Yüksekokulu’nda açtık ve bu yıl öğrenci alıyoruz. Bu ekosistemin bu yıl daha da ivmeleneceğine ve önemli başarılar elde edeceğine yürekten inanıyorum. Hizmete giren İHA Pistimiz de bu sürece katkı yapacaktır. Bu vesile ile pistin yapımına destek veren Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne İSTE olarak teşekkür ediyoruz”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İSTE’de, İHA, Pisti!,
Yorumlar
Haber Yazılımı