Haber Detayı
11 Kasım 2019 - Pazartesi 16:34
 
İskenderunlu ‘Bugün fidan, yarın nefes’ için buluştu…
11 milyon fidan ile "Geleceğe Nefes Olmak ve Daha Yeşil Bir Türkiye" için ülke genelinde gerçekleştirilen seferberlik kapsamı kapsamında İskenderun’da da geniş katılımlı etkinlikle fidanlar toprakla buluşturuldu.
Yaşam Haberi
İskenderunlu ‘Bugün fidan, yarın nefes’ için buluştu…

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından eş zamanlı olarak 11 Kasım saat 11.11'de gerçekleşen fidan dikimi etkinliğine İskenderun’da yoğun ilgi gösterildi. Devletin üst düzey katılımı ile başlayan fidan dikimine Siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, öğrenciler ve kreşler katıldı. Orman Genel Müdürlüğü İskenderun Orman İşletme Şefliği tarafından hazırlanan fidan dikimine binlerce vatandaş katıldı.

 

FİDAN DİKİM ETKİNLİĞİNE YOĞUN İLGİ

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden’in zeytin fidanı dikimiyle başlayan etkinliğe Ak Parti Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Başsavcı Ahmet Çelikkol, Sahil Güvenlik Grup Komutanı SG Binbaşı Oğuz Emre Çiçek, İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ferit Gül, Askeri erkan ve sivil toplum kuruluşları da ilgi gösterdi. Binlerce katılımcı fidanları toprakla buluşturarak "Geleceğe Nefes Olmak ve Daha Yeşil Bir Türkiye" sloganıyla fidan dikimine katkı verdi. İskenderun Orman İşletme Müdürlüğü'nün sorumluluk alanında bulunan çeşitli lokasyonda 20 bin fidan toprak ile buluştu.

 

İSKENDERUN YENİ DOĞAN ORMANI

Ayrıca, İskenderun Belediyesi ile Orman İşletme Şefliği arasında imzalanan "Hoş geldin Bebek" protokolü kapsamında İlçede dünyaya gelen her bir bebek için 3 adet fidan dikimi yapılarak, "İskenderun Yeni Doğan Ormanı" adı altında müstesna bir proje hayata geçirildi.

 

ZEYTİNLİK MAHALLELİYE KİRALANACAK

Amanosların eteklerinde 40 hektar alanda 3 bin 600 öğrenci ve katılımcı tarafından dikilen zeytin fidanının bakımını Orman işletme ekipleri tarafından yapılacak. Zeytin fidanları ağaca dönüştüğünde ise mahalle sakinlerine 49 yıllığına kurayla meyvesinden yararlanma hakkı verilecek.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İskenderunlu, ‘Bugün, fidan,, yarın, nefes’, için, buluştu…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı