Haber Detayı
29 Ağustos 2019 - Perşembe 13:44
 
İskenderun Körfezi Serbest Bölge İlan Edilmeli
CHPHatay Milletvekili Suzan Şahin, Hatay’ın Türkiye’nin en büyük üretim ve dış ticaret merkezlerinden biri olduğunu belirterek 5.Teşvik Bölgesi’ne alınması ve İskenderun Körfezi’nde serbest bölge kurulmasını istedi.
Ekonomi Haberi
İskenderun Körfezi Serbest Bölge İlan Edilmeli

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, 2018 verilerine göre Hatay’ın nüfusu 1 milyon 609 bin 856 olup Türkiye'nin 13.büyük ili olduğunu belirterek, “Hatay, İpekyolu’nun Akdeniz’e açılan bir kapısı, önemli bir ticaret ve lojistik merkezi. Ekonomisinde ticaret, tarım, sanayi, nakliyecilik ve inşaat öne çıkan faaliyetler olan Hatay’da, demir-çelik mamulleri, otomobil filtresi, tarım araç ve gereçleri ve tarımsal ürünler başta olmak üzere yaş sebze ve meyve ile narenciye üretim ve ihracatı yoğun olarak yapılmakta. Bu özellikleriyle ülke ekonomisi için altın yumurtlayan tavuk konumunda olan Hatay’a gerekli önem verilmiyor. Israrla Hatay’ın 5.Teşvik Bölgesi’ne alınması ve İskenderun Körfezi’nde serbest bölge kurulması yönündeki çağrılarımıza artık kulak verilmeli’’ diye konuştu.

 

ALTIN YUMURTLAYAN TAVUK

CHP’li Şahin Ticaret Bakanlığı’ndan alınan verilere göre; 2018 yılı itibariyle Türkiye’de 58.250 adet ihracatçı bulunduğunun ve Hatay’ın 1.008 adet ihracatçısıyla ülke genelinde 9. sırada yer aldığının altını çizdi.

 

‘Sadece Ticaret Bakanlığı’nın verileri değil devletin istatistik kurumu olan TÜİK verilerine göre de Hatay’ın tam bir altın yumurtlayan tavuk olduğunu vurgulayan CHP’li Şahin “AKP hükümeti ısrarla Hatay’a ve Hataylılara üvey evlat muamelesi yapsa da 2018 sonunda Hatay’daki ihracat tutarı 1.068.100.400 Dolar oldu. Yılın aynı döneminde ise 1.929.477.345 Dolar tutarında ithalat gerçekleşmiştir. Bu zenginliklerini örnek göstererek Hatay’ın 5.teşvik bölgesine alınması ile İskenderun’a geniş bir serbest bölge kurulması ve ayrıca serbest bölgenin içinde bir alan tahsis edilerek bu alanın ‘Kıyı Bankacılığı Merkezi’ haline getirilmesi yönünde defalarca çağrılarda bulunduk” dedi.

 

EKONOMİK KRİZİN TEK ÇARESİ: ÜRETİM EKONOMİSİ…

CHP’li Şahin, TÜİK verilerine göre Hatay’da gerçekleştirilen yaklaşık 2,3 milyar Dolarlık ihracatın 50’ye yakın bölümünün İskenderun merkezli demir-çelik sanayisi tarafından sağlandığını açıklayarak şöyle devam etti:

“Demir-çelik sektörünün ardından en fazla ihracatın sebze-meyve ürünlerinde gerçekleşiyor. İskenderun’un sahibi olduğu üretim değeri katacak bu kadar şey varken ‘‘İskenderun Körfezi’nde Serbest Bölge Kurulsun’ çağrılarımız AKP tarafından duymazdan gelindi. AKP hükümeti politikaları nedeniyle içine düştüğümüz ekonomik kriz ortamında, ihracata yönelik yatırım ve üretimi teşvik etmek, doğrudan yabancı yatırımları ve teknoloji girişini hızlandırmak, işletmeleri ihracata yönlendirmek ve uluslararası ticareti geliştirmek, yani üretim ekonomisine geçmekten başka çare yoktur. Aksi halde, batma noktasına gelen Türkiye krizden kurtulamayacak, aksine daha fakirleşecektir’’

 

HATAY 5.TEŞVİK BÖLGESİNE ALINSIN İSTİYORUZ…

CHP’li Şahin ilde yaşayan 600 bin Suriyeli mültecinin oluşturduğu ucuz işgücünün etkilerinin ekonomideki olumsuz havanın TÜİK verilerine de yansıdığını ve Hatay’ın 14.1’lik işsizlik oranı ile ekonomik krizle boğuştuğuna dikkat çekti.

 

‘Hatay 4.Teşvik Bölgesi’nde olması nedeniyle daha az teşvik aldığını sözlerine ekleyen CHP’li Şahin “Geçmek istediğimiz 5. Teşvik Bölgesi ile Hatay’ın ve Türkiye’nin ekonomisi bir nebze olsun rahat nefes alacak. Yaklaşık 15 bin kişiye iş imkanı yaratılacak. İşsizlik 2 azaltılmış olacak. Hane halkının geliri 20 artacak. İşte tam da bunun için ‘Hatay 5.Teşvik Bölgesine Alınsın’ diyoruz. Biz hem Hatay hem de Türkiye ekonomisi kalkınsın istiyoruz. Ancak AKP hükümeti, aynı serbest bölge ve Hatay’ın yararına söylediğimiz diğer konularda olduğu gibi kulaklarını tıkıyor, çağrılarımızı görmezden geliyor. Hatay 7 yıldır Suriye’de süren savaştan çok etkilendi ve Hatay halkı ekonomik olarak birçok ilin gerisine düştü. 600 bin Suriyeli mülteciyi 7 yıldır misafir eden ve devletin kendisi için ayırdığı bütçenin 1/3’ünü Suriyelilerle paylaşan Hatay halkı bu fedakarlıklarına rağmen artık üvey evlat muamelesi görmek istemiyor.’’ Şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İskenderun, Körfezi, Serbest, Bölge, İlan, Edilmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı