ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
02 Şubat 2021 - Salı 18:20
 
İskenderun KETEM’den Kanser farkındalığı…
İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM birimi, dünyada ve Türkiye’de ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra kanserin ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemi olduğuna dikkat çekti.
Sağlık Haberi
İskenderun KETEM’den Kanser farkındalığı…

İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM birimi, tüm dünyada 4 Şubat, kansere yönelik bilincin ve farkındalığın artırılması amacı ile “Dünya Kanser Günü” olarak belirlendiğini hatırlatarak şu bilgileri paylaştı: “Kanser oluşumunun 90-95’inden çevresel etkenler sorumludur. Kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınmasıyla kansere yakalanma oranı azalacaktır. Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte birini önlemek mümkündür. Kanser hayatı tehdit edici, ancak alınacak tedbirlerle önlenebilir, erken tespit edildiğinde de tedavi edilebilir bir hastalıktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak bireylerin yaşam süreleri uzatılabilmektedir.”

 

Ulusal Kanser Tarama Programı kapsamında İskenderun’da da KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinde) ücretsiz olarak hizmet veriyor. Merkezde 30-65 yaş arasındaki tüm kadınlara Serviks Kanseri Taraması, 40-69 yaş aralığındaki tüm kadınlara Meme Kanseri Taraması ve 50-70 yaş arası tüm kadın ve erkeklere Kolon Kanseri Taramasını ücretsiz olarak yapılarak kanserlere karşı erken teşhis edilmesi sağlanabiliyor.

 

Yapılan açıklamada ayrıca Kanserlerden korunmanın önemli bir basamağının kanser taramaları olduğuna işaret edilerek “Ancak 2020 yılında başlayan ve tüm dünyayı etkisine alan covid-19 pandemisi nedeniyle insanlar bulaş riskini azaltmak için acil durumlar dışında sağlık kurumlarına başvuruları minimal düzeye indirmiştir. Bu durum kanser tarama merkezlerine başvuruları da azaltmış, dolayısı ile kişiler ancak belirgin semptomları olması durumunda sağlık kuruluşlarına başvurmaktadırlar. Bu da erken dönemde tespit edilebilecek kanserlere tedavisi daha güç ileri evrelerde tanı konabilmesine neden olmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM biriminde; halkımızın covid bulaş riski konusundaki çekincelerini göz önünde bulundurarak, covid-19 bulaşını önlemek için tüm gerekli tedbirleri ( girişte HES kodu sorgulama ve ateş ölçümü, tek kullanımlar sedye örtüleri ve düzenli ortam dezenfeksiyonu) almış bulunmaktayız. Halkımızı taramalarını yaptırmak üzere KETEM’ e bekliyoruz” denildi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İskenderun, KETEM’den, Kanser, farkındalığı…,
Yorumlar
Haber Yazılımı