ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
23 Mayıs 2020 - Cumartesi 18:30
 
İskenderun Heripus’dan ev yapımı bayram klibi…
İskenderun Heripus Çoksesli Korosu tüm dünyayı saran covid-19 salgını pandemi döneminde evde kalan koro üyeleri ve katkı sunanlarla birlikte ‘Kalenin dibinde taş ben olaydım’ türküsüne Acapella bayram klibi çekti.
Magazin Haberi
İskenderun Heripus’dan ev yapımı bayram klibi…

        Şef Erhan Kara yönetimindeki İskenderun Heripus çoksesli Korosu kurulduğu günden buyana verdiği sosyal sorumluluk amaçlı konserleri, katıldığı festivallerde elde ettiği başarılarla Hatay’da çoksesli Acapella müzik kültürüne katkı sunmaya devam ediyor.

         Dünyayı saran covit-19 salgınının bütün insanları evlerine kapattığını, pandemi önlemleri nedeniyle de birçok sektörde olduğu gibi müzik piyasasında da etkili olduğunu belirten Heripus çoksesli Korosu şefi Erhan Kara, “Pandemi döneminde hepimiz evlere kapandık. Kimimiz kendimizi daha kırsal kesime, doğaya saldı. Birçok vatandaşımız işsiz, zor durumda kaldı. Tabi her sektörden insan etkilendi bu pandemi döneminden, özellikle müzik sektörü de müzikten geçimlerini sağlayan meslektaşlarım. Ülke genel anlamda etkilendi, zarar gördü bu dönemde” dedi.

         İskenderun Heripus çoksesli korosu koristleri ile müzik öğretmenleri ve dışarıdan katılımcılarla birlikte 39 müzik severin bu süreci bir şeyler yaparak geçirmek istediklerini de ifade eden Şef Erhan Kara “Müzik yapmamıza hiçbir şey engel olamaz, bunun mesajını her zaman veriyoruz. Evimizde hepimiz ses kaydı alıp, yollamış olduğumuz referans bir ses kaydı üzerine, herkes evde telefonunun ses kaydedicisiyle, ses kayıtlarını, videolarını yolladı. Biz bunları montajlayarak insan seslerinin kullanıldığı bir acapella klibi ortaya çıkardık. ‘kalenin dibinde taş ben olaydım’ türküsünü seçtik. Bu benim çocukluğumda çok sevdiğim bir türküydü. Bir ara Beyazıt Öztürk’ün çıkarmış olduğu türkü albümü vardı, ben o zaman henüz ortaokula gidiyordum. Çok hoşuma gitmişti, ben ileride bu türküyü bir şekilde kullanacağım demiştim, bu çoksesli koroma nasip oldu” diye konuştu.

         Korodaki amaçlarının yöresel ve geleneksel müzikleri evrensel düzeyde temsil etmek, dünyaya tanıtmak olduğunu hatırlatan Şef Erhan Kara “Bir türkü seçtik, benim içimden bu türkü geldi. Bu türküyü acapella klibi şekline çevirdik. Düzenlemiş olduğumuz türkünün klibini Ramazan Bayramına yetiştirmek için haftalardır yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Sokağa çıkma yasağının olduğu bayram döneminde umarım halkımıza ve milletimize biraz da olsa moral olur, herkesin bayramını kutluyoruz” şeklinde konuştu.   

        İskenderun Heripus Çoksesli Korosu 39 kişinin seslendirdiği 'Kalenin dibinde taş ben olaydım' adlı türküye Acapella yorumuyla çektiği klibi kendi sosyal medya hesaplarından bayram hediyesi olarak müzikseverler için bugün saat 18.30'da paylaştı.    

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İskenderun, Heripus’dan, ev, yapımı, bayram, klibi…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı