kehribar - logo yanı
Haber Detayı
24 Şubat 2021 - Çarşamba 16:07
 
İskenderun’da muhteşem bir mağara keşfedildi…
Hatay’ın İskenderun ilçesinde Amanos dağı eteklerinde suyun kaya ile birlikte meydana getirdiği damlataşların farklı şekiller oluşturduğu sarkıt, dikit sütunlardan muhteşem bir mağara keşfedildi.
Yaşam Haberi
İskenderun’da muhteşem bir mağara keşfedildi…

Hatay’ın Payas Sincan Mahallesi bulunan 125 milyon yıllık Damlataş Mağarasının benzeri Amanos dağı İskenderun’un Azganlık Mahallesi mevkiinde üç meraklı genç tarafından bulundu.  Sarp yamacında halk arasında yarasalı mağara olarak bilinen mağara, yörede yaşayan Remzi Vural ile iki arkadaşı tarafından keşfedildi.

Turizm bakanlığı kayıtlarında Sarıseki Kuşlu Mağarası olarak geçen ancak bölge halkı tarafından yarasalı mağara olarak bilinen mağaraya Remzi Vural, Adem Güven ve Yusuf Can Dikbaş isimli gençler 5 ay süren çalışma neticesinde ulaşabildi. Giriş kısmı sarp bir yamaçta bulunan mağaraya ulaşabilmek için kendi imkânları ile halatlı merdiven yapan gençler tehlikeli ve zor bir yolculuğun ardından muhteşem manzaraya ulaştı.

Kendi içinde bölümlere ayrılan mağara bölgede geçtiğimiz aylarda yaşanan orman yangınlarından sonra yarasaların mağarayı terk ettiklerinin izlerine rastlandı. Gençler, Payas Sincan bölgesindeki 125 milyon yıllık damlataş mağarasının bir eşi olan, keşfedilen mağaranın görüntülerini ilgililer ile kamuoyuyla paylaşmak üzere fotoğraf ve video çektiler.

Hatay’da keşfedilen ikinci damlataş mağarasındaki görsel ziyafeti ile bilimsel açıdan araştırılmayı bekliyor.   

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İskenderun’da, muhteşem, bir, mağara, keşfedildi…,
Yorumlar
Haber Yazılımı