Haber Detayı
28 Mayıs 2020 - Perşembe 17:02
 
İskenderun'da Cuma namazını 5 bin 345 kişi kılabilecek…
Coranavirüs salgını önlemleri nedeniyle ibadete 2 ayı aşkın süredir verilen aranın ardından 29 Mayıs günü cami avlularında ilk kez kılınacak Cuma namazına İskenderun’da 5 bin 345 kişi katılabilecek.
Yaşam Haberi
     İskenderun'da Cuma namazını 5 bin 345 kişi kılabilecek…

Dünyayı saran coronavirüs covid-19 salgını pandemi tedbirleri Türkiye’de de ibadethanelerde ibadete ara verdirdi. Türkiye’de 11 Mart tarihinden itibaren ilk vakanın tespit edilmesiyle alınan pandemi tedbirleri aradan geçen iki ayı aşkın süredir ibadethaneler de ibadete kapatıldı.

Normalleşme sürecinde Türkiye’de toplu ibadet de 29 Mayıs (yarın) Cami avlularında pandemi kuralları çerçevesinde yeniden başlanacak. Hatay’ın İskenderun ilçesinde Kaymakamlık Cuma namazı için 64 cami avlusunda sosyal mesafe hesaplanarak toplam kapasiteyi 5 bin 345 kişi olarak açıkladı. İskenderun’da en fazla cemaatin aynı anda namaz kılabileceği yer sahilde 500 kişi kapasitesiyle Nihal Atakaş cami oldu. Diğer cami avlularında ise 50-70-100-200-300 kişi şeklinde belirlenirken, İskenderun’da toplam 64 cami avlusunda 5 bin 345 kişi uzun bir aradan sonra toplu Cuma namazı kılma imkanı bulabileceği kaydedildi. 

Bu arada İskenderun Meydan Mahallesi camiinin avlusu olmaması nedeniyle yolun karşısındaki boş alanda, Muhtar Ramazan Güneş’in girişimleri, Belediyenin katkısı, arazi sahiplerinin de izniyle iş makinesiyle tesviye çalışması yapıldı. Meydan Mahallesinde sosyal mesafe korunarak 300 kişinin namaz kılabileceği alanda düzenlendi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , , , , , İskenderun'da, Cuma, namazını, 5, bin, 345, kişi, kılabilecek…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı