SKODA


kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
20 Haziran 2020 - Cumartesi 20:40
 
İskenderun’da ‘Barolara dokunma’ yürüyüşü…
Hatay Barosu Başkanı Avukat Ekrem Dönmez, Türkiye’de 41 Baro başkanının dün eş zamanlı olarak başlattığı “Savunma Yürüyüşü” adını verdikleri barolara dokunma yürüyüşünü bugün de İskenderun’da gerçekleştirdi.
Yaşam Haberi
İskenderun’da ‘Barolara dokunma’ yürüyüşü…

LYS (Liselere Yerleştirme Sınavı) nedeniyle Hatay Barosu Başkanı Avukat Ekrem Dönmez ‘Barolara Dorunma Savuna Yürüyüşü için öğleden sonra Saat 16.00’da İskenderun Adliyesi önünde meslektaşlarıyla bir araya geldi.  

Adliye önünde Baro İskenderun Temsilcisi Av. Sevinç Çakıcı’nın çiçek takdim edip verilen mücadelede başarılar dileğinde bulunduğu Başkan Ekrem Dönmez, dün başladıkları yolculuğun ikinci durağında bulunduklarını belirterek “40 kadar baro başkanları dün saat 10.00’da eş zamanlı olarak yürümeye başladı. Hatay Adliyesinden başladığımız, ‘Savunma yürüyor’ eylemine ikinci etap olarak İskenderun adliyesi önünden devam ediyoruz. Bugün yürümüşümüze otoban girişine kadar, ertesi gün de Dörtyol’dan devam edeceğiz” dedi.

Baroların seçim sistemi ile yapılanmasına yönelik, kamuoyunda özellikle hükümetten, cumhurbaşkanından gelen ‘Baroların yapısının’ değişikliğine ilişkin bir çağrıya vurgu yapan Başkan Dönmez “Ve siyaset buna göre tavır almaya başladı, herkes baroların yapısını değiştirilmesinden bahsetti. Baroların siyaset yaptığını anlatmaya başladı. Baroların bir ilde birden fazla kurulabileceğini söylemeye başlayanlar oldu. Yargısal faaliyetler içerisinde bulunuyor Avukatlar ve barolar. ‘Tek bayrak, tek devlet tek millet’ ama çok baro! Yargı da tek, Baro çok diyorsunuz. Yargılama faaliyeti bir tekel faaliyetidir. Devletin bundan mutlak şekilde vazgeçmemesi gereken ve özelleştirmeye konu edemeyeceği bir faaliyettir. Dolayısıyla yargılama faaliyeti içerisinde barolar bu işin varlık sebebi ve içinde olan bir yapıdır” diye konuştu.

Baroların yargının üçayağından birinin olmaması ‘yargı’ olmuyorsa baroların yokluğunun aynı zamanda yargısal faaliyetleri anlamsız kılacağının altını çizen Başkan Dönmez “Baroların karar ve iddia sürecinde farklı olarak bir bağımsız tarafı var. Memuriyet altında değiller, dolaysıyla özgürce her baro farklı bir tasarrufta bulunabilir. Mesleğimiz bağımsızlığı özgürlüğü gerektiriyor. Ayrıca çok daha önemlisi avukatlık kanununun 76 ve 95. Maddeleri barolara diyor ki ‘eğer çevrenizde hukuka aykırı, hukukun üstünlüğünü ihlal eden bir durum varsa, yine insan haklarını ihlal eden bir durum varsa bu kavramları müdahale etmek ve bunun gereğini yapmak zorundasınız’ der. Avukatlık kanunu bunu bize yükümlülük olarak yüklüyor. Barolar dibine kadar siyaset yapıyor. Ama bu siyaseti Salı günleri partilerin meclis toplantılarında birbirlerine en yüksek sesle parmak salladıkları siyaset olarak değil, avukatlık kanunundan aldığımız hukukun üstünlüğü ve insan hakları kavramlarına işlevsellik kazandırmak siyasetini yapıyoruz. Bu çoklu sesten rahatsız olan iktidar bu çoklu baroları gündeme getirmeye başladı, baroların beynine ve kalbine saldırıyorlar. Çünkü bitkisel hayata girmesini istiyorlar baroların. Konuşamaz hale gelmesine sebep olmak istiyorlar. ” şeklinde konuştu.     

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İskenderun’da, ‘Barolara, dokunma’, yürüyüşü…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı