tek okulları


kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
16 Temmuz 2021 - Cuma 18:56
 
İskenderun’da Avukata yapılan darp kınandı!
Hatay Barosu, avukatlık mesleği tarihin en eski mesleklerinden biri, eski Yunan döneminden başlayan kadim ve köklü bir meslek olduğuna dikkat çekilerek İskenderun’da meslektaşlarının darp edilmesine tepki gösterdi.
Yaşam Haberi
İskenderun’da Avukata yapılan darp kınandı!

Hatay Barosu Avukat Hakları Merkezi tarafından yapılan açıklamada avukatların, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 36. Maddesiyle güvence altına alınan ve Temel Hak ve Ödevlerden olan Hak arama Hürriyetinin teminatı ve savunucusu konumunda olduklarının altını çizdi.

 

Avukatların, yargının üç önemli sacayağından birinin temsilcileri olarak, vatandaşların adalete olan güveninin korunmasında büyük rol oynadığına değinilen açıklamada “Zira Avukatlar, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder. Avukatlar, toplumun hak arama yolunda onları temsil etmenin yanı sıra hukukun yok sayıldığı, hukukun üstünlüğünün benimsenmediği durumlarda hukukun bekçileri olarak da görev yapmaktadır. Avukatlık Mesleği hem Toplum açısından hem de Hukukun üstünlüğünün tesisi, Adaletin tecellisi açısından önemli bir konuma sahiptir.

Avukatlar Vatandaşların sorunlarının çözümü noktasında bir temsilcidir. Asla sebebi değildir. Avukatların temsil görevlerinin icrasının engellenmesi, Adaletin Tecellisinin engellenmesidir. Ve Avukatların temsil görevlerini yerine getirdiği esnada Darp edilmesi, esasen Hukuk sistemine vurulan bir Darbedir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Borçlarınızın veya sorunlarınızın sebebi Avukat değildir” diye kaydedildi.

 

Hatay Barosu Avukat Hakları Merkezi açıklamasında 16 Temmuz 2021 tarihinde İskenderun ilçesinde bir meslektaşlarının yerine Tevkilen haciz işlemi gerçekleştirdiği sırada meslektaşılar Av. Okan Yüce bilincini yitirmesine sebep olacak derecede darp edildiği belirtilen açıklamada “Hatay Barosu Avukat Hakları Merkezi olarak yapılan bu saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz. Konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı, faillerin hakkettikleri en ağır cezayı almaları için sonuna kadar mücadele edeceğimizi bildiririz. Biz bu olay vesilesiyle buradan bir kez daha sesleniyoruz; Savunma Susarsa Vatandaşın Nefesi Kesilir…” denildi.  

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İskenderun’da, Avukata, yapılan, darp, kınandı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı