tek okulları


kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
16 Ekim 2020 - Cuma 17:14
 
İskenderun’a Hiperbarik Oksijen Tedavi ünitesi…
Birçok rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaya başlayan ve hastalar için umudu haline gelen Hiperbarik Oksijen tedavi ünitesi İskenderun Devlet Hastanesinde de hizmet vermeye başladı.
Sağlık Haberi
İskenderun’a Hiperbarik Oksijen Tedavi ünitesi…

Edinilen bilgiye göre HBOT (Hiperbarik Oksijen Tedavisi) bir basınç odasında tümüyle basınç altına alınan hastaya aralıklı olarak 100 oksijen solutmak suretiyle uygulanan medikal bir tedavi yöntem. HBOT ayını zamanda 6000’den fazla çalışma ile desteklenmiş modern ve bilimsel bir tedavi yöntemi.

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Devlet Hastanesi bünyesinde bölge için çok önemli ve eksikliği hissedilen, geniş bir tedavi alanına sahip Hiperbarik Oksijen Tedavi ünitesi için yapılan girişimler sonuç verdi. İskenderun Devlet Hastanesi bünyesi B/Blokta oluşturulan ve görev yapacak ekiple birlikte Hiperbarik Oksijen Tedavi ünitesi hizmet vermeye hazır hale getirildi.  

Sağlık Bakanlığı tarafından 1 Ağustos 2001 tarihinde yayınlanan hiperbarik oksijen tedavisi ile ilgili yönetmelikte aşağıdaki hastalıklar HBOT endikasyonu olarak bildirilirken, ancak aseptik nekroz gibi bu listede olmayıp da HBOT uygulanan hastalıklar da mevcut olduğu kaydediliyor.

Başlıcaları şöyle: Karbonmonoksit, siyanid zehirlenmesi, akut duman inhalasyonu, Soba, şofben zehirlenmeleri, Yara iyileşmesinin geciktiği durumlar (diyabetik ve non-diyabetik), Termal yanıklar, Kronik refrakter osteomiyelit Ani işitme kaybı, Ani görme kaybı: Retinal arter oklüzyonu Crush yaralanmaları, kompartıman sendromu ve diğer akut travmatik iskemiler Dekompresyon hastalığı, Hava veya gaz embolisi, Gazlı gangren, Yumuşak dokunun nekrotizan enfeksiyonları (derialtı, kas, fasya), Aşırı kan kaybı, Radyasyon nekrozları, Tutması şüpheli deri flepleri ve greftleri, Beyin absesi, Anoksik ansefolapati, Kafa kemikleri, sternum ve vertebraların akut osteomyelitleri Osteonekroz.

Bu arada İskenderun Devlet Hastanesi Hiperbarik Oksijen Tedavi ünitede profesyonel sualtı adamı olmak için gerekli tetkikler yapılarak sualtı adamı raporunun da verilebildiği öğrenildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İskenderun’a, Hiperbarik, Oksijen, Tedavi, ünitesi…,
Yorumlar
Haber Yazılımı